Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Utorak, 28. Septembar 2021.

Korak napred u radu sa decom sa smetnjama u razvoju

Povratak

Korak napred u radu sa decom sa smetnjama u razvoju
Korak napred u radu sa decom sa smetnjama u razvoju

Tokom proteklog vikenda, 25. i 26. septembra u Specijalnim rezervatu prirode „Obedska bara“ u Obrežu realizovan je projekat „Zajedno u ritmu na selu sa decom i mladima sa smetnjama u razvoju – Telo kao instrument“ u organizaciji Kulturnog centra „Pećinci“, a pod pokroviteljstvom pećinačke lokalne samouprave i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Direktor pećinačkog Kulturnog centra Jovan Devrnja istakao je tom prilikom da je ova ustanova tokom prethodne dve godine realizovala pilot projekat koji je podrazumevao da se deca i mladi sa smetnjama u razvoju upoznaju sa tehnikom telesnih perkusija i nauče kako svoje telo mogu koristiti kao instrument.

„Ovoga puta hteli smo da što više pedagoga i stručnih radnika koji su u direktnom kontaktu sa njima osposobimo ne bi li i oni bili uključeni u kreiranje kulturno-obrazovnih programa u našoj sredini. S obzirom da u opštini Pećinci ima preko devedeset učenika osnovnoškolskog uzrasta sa poteškoćama u razvoju i učenju koji redovno pohađaju nastavu, smatrali smo da je ovakav vid stručnog usavršavanja potreban onima koji su u direktnom kontaktu sa njima, a to su vaspitači, učitelji, nastavnici i stručni radnici“ – rekao je Devrnja.

U okviru projekta, prvog dana, 25. septembra, održan je akreditovani stručni skup pod nazivom „Brojalice i telesna muzika kao sredstvo razvoja govora“ u saradnji sa Udruženjem građana „Otvoreni krug“ iz Novog Sada, Predškolskom ustanovom „Stonogica“ iz Sremske Mitrovice i Pedagoškim zavodom Vojvodine. Učesnici skupa bili su pedagozi i stručni radnici u obrazovnim ustanovama koji se, između ostalog, bave i obrazovanjem dece i mladih sa smetnjama u razvoju.

Po rečima perkusioniste Ane Vrbaški koja je zajedno sa Markom Dinjaškim vodila radionicu, nije neophodno da učesnici skupa i radionice imaju sluha ili osećaj za ritam, jer kako je rekla, njihove radionice su konceptualno svet u malom koji ima svoja pravila.

„Svi su jednaki i funkcionišu po principima zdrave grupe, a atmosfera u kojoj se radi je sigurna i pogodna za rast i razvoj. Deo vežbi koje se rade su vežbe disocijacije pažnje, te tako polaznici uče da prate dva i više tokova dok se kreću i govore ili pevaju. Tehnika telesnih perkusija podrazumeva pre svega različite vrste tapšanja, puckanja prstima, lupkanja po različitim delovima tela, udaranja nogama o pod, te se tako umesto instrumenata za proizvođenje zvukova koriste ruke, usta, prsti“ – izjavila je Vrbaški.

Drugog dana, u nedelju 26. septembra održane su tri jednočasovne radionice za učesnike, ali i polaznike Dramske sekcije Kulturnog centra koji su bili u prilici da se upoznaju sa tehnikom telesne perkusije. Jedna od učesnika radionice bila je i Zorica Dmitrašinović, učiteljica u Osnovnoj školi „Slobodan Bajić Paja“ u Pećincima, koja se u svom dosadašnjem radu dosta susretala sa decom sa smetnjama u razvoju.

„Drago mi je što sam imala priliku da budem deo ovog projekta u okviru kojeg sam dosta toga saznala i savladala, kada je tehnika telesnih perkusija u pitanju. Trudiću se da stečeno znanje primenim na svoje učenike i sigurna sam da će biti rezultata. Bez obzira da li dete ima smetnje u razvoju ili ne, naše je da pomoću ove tehnike časove učinimo zanimljivim, jer sam sigurna da pomoću ove tehnike mogu da se savladaju nastavne jedinice ne samo iz muzičke kulture, već i srpskog jezika, matematike, prirode i društva, fizičkog vaspitanja i drugih predmeta“ – kazala je Dmitrašinović.

Skup i radionica su organizovani u skladu sa preporučenim epidemiološkim merama, tako da je veći deo projekta realizovan u prirodi. Učestvovalo je dvadesetpetoro zaposlenih u pećinačkim vaspitno-obrazovnim ustanovama: Predškolskoj ustanovi „Vlada Obradović Kameni“ u Pećincima, Osnovnoj školi „Slobodan Bajić Paja“ u Pećincima, Osnovnoj školi „Dušan Jerković Uča“ u Šimanovcima, Osnovnoj školi „Dušan Vukasović Diogen“ u Kupinovu, Dnevnom boravku za decu i mlade sa smetnjama u razvoju u Subotištu, kao i stručne radnike iz Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Anton Skala“ u Staroj Pazovi i Osnovne muzičke škole „Teodor Toša Andrejević“ u Rumi.

Po završetku teorijsko-praktičnog dela drugog dana učesnicima su uručena uverenja o stručnom usavršavanju, a potom su svi prisustvovali školskom času u prirodi i upoznali se sa prirodnim bogatstvom SRP “Obedska bara” u organizaciji Javnog preduzeća „Vojvodinašume“.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje