Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Petak, 10. Septembar 2021.

VUJOVIĆ: Građani su nam saveznici u borbi za bolju i čistiju budućnost

Povratak

Čini mi se da je ovo čišćenje Srbije, uklanjanje divljih deponija, pravljenje regionalnih reciklažnih centara, jedna od najvažnijih stvari u tom kontekstu, zato što patriotizam počinje upravo na ovakvim mestima, rekla je Brnabić.

VUJOVIĆ: Građani su nam saveznici u borbi za bolju i čistiju budućnost
VUJOVIĆ: Građani su nam saveznici u borbi za bolju i čistiju budućnost

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović i predsednik opštine Pećinci Siniša Đokić prisustvovali su danas početku radova na čišćenju divlje deponije u Obrežu, koje sufinansiraju Ministarstvo zaštite životne sredine i Opština Pećinci. Ministarstvo je za ove radove izdvojilo 900.000 dinara, a opština Pećinci iz budžeta dodatnih 549.000 dinara.

Premijerka Ana Brnabić je, nakon obilaska deponije, istakla da je zaštita životne sredine, uz reformu vladavine prava, jedan od dva prioriteta Vlade Srbije u ovom mandatu,

“Zbog nebrige i neodgovornosti čitav niz decenija, imamo jako mnogo posla, i taj posao moramo da radimo na pametan, sistemski i planski način, a u ovom mandatu ćemo se fokusirati na unapređenje i zaštitu kvaliteta vazduha, na postrojenja za zaštitu otpadnih voda i na upravljanje čvrstim otpadom odnosno čišćenje divljih deponija u Republici Srbiji, kojih je nažalost oko 3.500. Čini mi se da je ovo čišćenje Srbije, uklanjanje divljih deponija, pravljenje regionalnih reciklažnih centara, jedna od najvažnijih stvari u tom kontekstu, zato što patriotizam počinje upravo na ovakvim mestima. Ovo je zadatak koji moramo da obavimo svi zajedno. Takođe, važno je da to bude održivo, pre svega individualnom odgovornošću, a sa druge strane na ovakvim mestima postavljaćemo kamere, da obezbedimo da ljudi više ne bacaju smeće, građevinski otpad, i komunalni otpad” – rekla je Brnabić.

Ministarstvo zaštite životne sredine opredelilo je 75 miliona dinara za sufinansiranje uklanjanja divljih deponija, a resorna ministarka Vujović naglasila je da se danas radi veoma značajan posao za čistiju budućnost.

“Čistimo u 43 grada i opštine preko 500 divljih deponija. Važno je da sačuvamo svaku očišćenu lokaciju i da neodgovorni pojedinci budu kažnjeni. Ne možemo da dozvolimo da jedne te iste deponije čistimo iz godine u godinu, ili iz meseca u mesec. Deponije koje se nalaze uz auto-put ili u centru sela onemogućavaju meštanima normalan život. Svaka ova deponija i smetlište utiču i na aerozagađenje, i na zagađenje zemljišta i vode, jer obično se u blizini nalazi zaštićeno područje ili reka, i sav taj otpad završava na mestima gde može da izazove potencijalnu ekološku katastrofu Pozivam ljude da budu odgovorni prema životnoj sredini, jer su nam građani saveznici u borbi za bolju i čistiju budućnost, a zajednički cilj nam je Srbija bez deponija” - poručila je ministarka Vujović.

Pored podrške resornog ministarstva, lokalne samouprave i same uklanjaju smetlišta na svojoj teritoriji, a ministarka Vujović je navela primer deponije u Šimanovcima koju je opština Pećinci sama očistila.

Predsednik opštine Pećinci Siniša Đokić naglasio je da lokalna samouprava već godinama ulaže značajna sredstva u očuvanje životne sredine, da su samo tokom ove godine sanirane divlje deponije u Donjem Tovarniku i Ogaru, u toku je saniranje deponije u Popincima, a upravo se završava saniranje velike divlje deponije u Šimanovcima.

“Zahvaljujući podršci Vlade Republike Srbije i resornog ministarstva danas smo počeli sa sanacijom ove divlje deponije u Obrežu gde ima između 400 i 500 tona smeća. Nećemo stati, nastavićemo da ulažemo u očuvanje životne sredine. U poslednjih nekoliko godina od 15 škola na teritoriji pećinačke opštine u dve je uvedeno grejanje na gas, a u sedam škola je ugrađeno grejanje na pelet. Od preostalih šest škola, pet se trenutno greju na drva, a samo u jednoj školi još uvek se kao energent koristi lož ulje. Sa završetkom gasifikacije svih naselja u opštini Pećinci i preostale škole će preći na grejanje na gas. Gasifikacija cele naše opštine je pri kraju, što je investicija vredna 6,1 miliona evra, a tokom naredne godine gas kao energent biće dostupan svakom domaćinstvu i svakom privrednom subjektu u opštini Pećinci, što će u značajnoj meri doprineti očuvanju životne sredine” - naglasio je predsednik Đokić i dodao da će nakon završetka radova na saniranju divlje deponije u Obrežu, na ulasku biti postavljena rampa.

Porodica Jovanović nije krila oduševljenje zbog početka radova na uklanjaju divlje deponije, koja se već 40 godina nalazi neposredno uz njihovu kuću, i koja, kako nam je rekao Miladin Jovanović, predstavlja ne samo ruglo, nego i veliki izvor zaraze za sve meštane, a ugrožava i prirodnu sredinu jer se nalazi u srcu Specijalnog rezervata prirode Obedska bara. Njegova supruga Stanija dodaje, da iako Javno komunalno preduzeće “Sava” odnosi redovno smeće i dolaze na poziv za odnošenje kabastog otpada, nastavlja se sa bacanjem smeća.

“Drago mi je da je premijerka danas došla, kao i ministarka Vujović i naš predsednik Đokić, i da su razgovarali sa nama koji ovde živimo. Jako smo srećni što su prihvatili da ovu deponiju očiste, kako bi mi imali bolje uslove za život” – izjavila je Stanija Jovanović.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje