Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Sreda, 14. April 2021.

Efikasna usluga socijalne zaštite kroz podršku mladima

Povratak

Efikasna usluga socijalne zaštite kroz podršku mladima
Efikasna usluga socijalne zaštite kroz podršku mladima

U Opštini Pećinci u toku je četvrta edukacija za različite pružaoce usluga socijalne zaštite iz Pećinaca i Rume - Centri za socijalni rad i Dnevni boravci za decu i mlade sa smetnjama u razvoju, u okviru projekta “Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe” koji realizuju Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Nemačka agencija za međunarodnu saradnju (GIZ). Opština Pećinci je jedna od 15 pilot opština u Srbiji potpisnica Sporazuma o saradnji, koje dobijaju ekspertsku podršku za unapređenje usluga socijalne zaštite.

Pored ove edukacije - Klub za mlade po modelu GriG, održane su još tri edukacije koje su se odnosile na podršku porodici i mlaloletnicima sa višestrukim smetnjama u ponašanju, a kako nam je rekla Biljana Jovičić direktorka pećinačkog Centra za socijalni rad, stručnim radnicima dosta znače ovakve edukacije, pre svega jer su svakodnevni izazovi veliki.

“Izuzetno nam znače ovakve edukacije, pogotovo kada tokom ovog vremena pandemije nema nekih organizovanih edukacija, a izazovi u radu su sve veći i veći. Sva moguća nova saznanja nama znače u smislu bržeg i efikasnijeg rešavanja nekih naših problema sa kojima se svakodnevno susrećemo. Naravno, i ova edukacija se održava uz nesebičnu pomoć pećinačke lokalne samouprave, a u okviru podrške koju nam pruža GIZ u različitim segmentima – od stručnih usavršavanja i edukacija do osnivanja Savetovališta za decu i mlade sa poremećajem u ponašanju” – rekla je Jovičić, i dodala da je Klub za mlade po modelu GRiG socioterapijski klub i predstavlja metod rada i formu okupljanja mladih u grupi sa sličnim potrebama i ciljem, gde uz podršku dva voditelja mladi, sa grupom vršnjaka sa sličnim iskustvima, uče jedni od drugih, razvijaju socijalne i asertivne veštine, druže se i odrastaju u podsticajnoj sredini.

Četvorodnevnoj edukaciji prisustvuje i Tatjana Rajniš menadžerka GIZ projekta “Usluge socijalne zaštite za ositeljive grupe”, po čijim je rečima krajnji cilj projekta da se kroz jačanje institucija i kroz razvoj kapaciteta pružaoca usluga socijalne zaštite doprinese tome da pružanje usluga bude efikasno, transparentno i više orijentisano ka potrebama korisnika.

“Ovakvi i slični treninzi su upravo odabrani na osnovu iskazanih potreba koje su identifikovale lokalne samouprave i Centri za socijalni rad. Bitno je da istaknemo da su ovi akreditovani treninzi, koje sprovodi GIZ projekat Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe u saradnji sa Naledom, samo mali deo podrške lokalnim samoupravama u pružanju usluga socijalne zaštite, jer upravo sektor socijalne zaštite ima važnu ulogu u društvu pružajući negu ugroženom delu stanovništva, a ta uloga je sada posebno istaknuta tokom ove pandemije. Pružaoci usluga su često na prvoj liniji i sada se suočavaju sa dodatnim izazovima u svom radu. Meni zaista čast da na ovaj način upoznam neke od njih, a želela bih i da se zahvalim pre svega Opštini Pećinci i direktorki Centra Biljani Jovičić na gostoprimstvu i organizovanju treniga” – izjavila je Rajniš, i istakla da je krajnji cilj zadovoljstvo korisnika ali i održivost usluga.

Edukaciju vodi psiholog Ljubiša Jovanović, prema čijim rečima će tokom četvorodnevne edukacije polaznicima predstaviti upravo ovaj specifičan metod rada sa mladima koji je zasnovan na socioterapijskom klubu za mlade, ali biće predstavljeni i drugi oblici rada sa mladima.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje