Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Nedelja, 26. Maj 2019.

Pećinci među najboljim opštinama u Srbiji

Povratak

Pećinci među najboljim opštinama u Srbiji
Pećinci među najboljim opštinama u Srbiji

Udruženje poljoprivrednih proizvođača opštine Pećinci organizovalo je akciju prikupljanja ambalažnog otpada od sredstava za zaštitu bilja, u petak 24. maja. Tom prilikom, prikupljeno je 1.120 kilograma ambalažnog otpada, a akciji se odazvalo 107 poljoprivrednih proizvođača. Najviše poljoprivrednika odazvalo se u Ašanji gde je 21 poljoprivrednik predao ambalažu od pesticida.

Prošle godine je na području opštine prikupljeno nešto više ambalaže, ali, s obzirom na to da zbog obilnih kiša poljoprivrednici nisu mogli da završe tretiranje useva, može se reći da je odziv bio izuzetno dobar, smatra predsednica opštinskog Udruženja poljoprivrednih proizvođača Marijana Panić. To potvrđuje i koordinator organizacije PWW koja se bavi prikupljanjem otpada za Udruženje proizvođača sredstava za zaštitu bilja Sava Popović, koji je rekao da je Opština Pećinci jedna od najboljih u Srbiji po količini isporučene ambalaže, pa samim tim i po visini svesti o važnosti bezbednog zbrinjavanja opasnog otpada.

„Kada je akcija prikupljanja dogovorena, niko nije mogao znati da će baš u vreme kada se obično usev tretira pesticidima, gotovo svaki dan padati kiša. Apelujemo na poljoprivrednike da po završetku tretmana pesticidima ne bacaju ambalažu u njive i kanale, već da je čuvaju i da se jave Udruženju radi dogovora o daljim koracima. Ovo je peta godina kako organizujemo prikupljanje otpada i odziv je sve bolji, a ove godine je novina i to što bez potvrde da su predali ambalažu, poljoprivrednici neće moći da konkurišu za sredstva IPARD programa“ - rekla nam je Marijana Panić.

Akcija je inače organizovana u 10 mesta pećinačke opštine prema unapred utvrđenom rasporedu, o čemu su poljoprivrednici bili blagovremeno obavešteni putem medija i SMS poruka. Iz ostalih pet naselja, poljoprivrednici su ambalažu predavali u susednim mestima. Premda je odziv poljoprivrednika bio dobar, uvek može i bolje, rekao nam je predsednik Saveta MZ Šimanovci Aleksandar Mandić koji je lično obišao 29 domaćinstava svojih sugrađana da bi im skrenuo pažnju na važnost propisnog uništavanja ambalaže od pesticida.

„Odziv jeste bolji nego prošle godine, ali još uvek ne možemo biti zadovoljni jer u Šimanovcima ima 2.500 hektara obradivog zemljišta i više od 40 manjih ili većih poljoprivrednih gazdinstava, a koliko vidimo nisu svi doneli ambalažu, što znači da je taj opasni otpad koji danas nije predat, završio na mestu gde ni slučajno ne bi trebalo da se nalazi. Očigledno je da nisu svi svesni koliko je za sve nas štetno i opasno po zdravlje nepropisno odlaganje ambalaže od upotrebljenih sredstava za zaštitu bilja i zato i dalje svi moramo raditi na jačanju ekološke svesti i savesti“ – izjavio je Mandić.

Milivoje Mikanović i Siniša Garašanin iz Karlovčića takođe su učinili sve što su mogli da bi što manje ambalažnog otpada završilo u ataru njihovog sela. Naime, Milivoje je doneo ambalažu od 10 poljoprivrednika koji su toga dana kada se otpad prikupljao, bili zauzeti poslovnim i drugim obavezama. Siniša je takođe doneo ambalažu svojih prijatelja koji nisu mogli toga dana da dođu u predviđeno vreme. I pored toga, obojica kažu da je ambalaža od pesticida u kanalima i obodima njiva ne tako redak prizor u Karlovčiću.

Najstariji poljoprivrednik koji se toga dana zatekao u Šimanovcima prilikom predaje ambalaže bio je osamdesetšestogodišnji Stanko Mandić. On se nikako ne bi složio sa tim da moderne tendencije u poljoprivredi podrazumevaju odgovorniji odnos prema zaštiti životne okoline.

„Neka mi niko ne kaže da mladi poljoprivrednici više vode računa o okolini nego mi nekad i sad. Evo, ja imam 86 godina i nije mi bilo teško da donesem ambalažu i predam je ljudima koji znaju šta će sa njom. Dobro pamtim vreme kada su naši kanali bili puni ribe, kada smo mogli čak da pijemo vodu iz kanala kad ožednimo. Danas, kanali su zatrovani jer u njih neodgovorni ljudi bacaju ambalažu od pesticida, a to ne truje samo ribe u kanalima nego i nas ljude“ - rekao nam je Stanko Mandić.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje