Greenfield lokacije
Juče je u Pećincima održano predavanje za poljoprivredne proizvođače, koje je organizovalo pećinačko Udruženje poljoprivrednih proizvođača u saradnji sa Agencijom za razvoj Opštine Pećinci i Poljoprivrednom stručnom službom iz Sremske Mitrovice, čiji su stručni saradnici Senka Mišković, Zoran Martinović, Vladimir Marić i Željko Graovac, bili na raspolaganju poljoprivrednicima za sva pitanja vezana za teme predavanja – od pripreme zemljišta, setve kukuruza i rezultata ogleda na kukuruzu, preko problema sa kojima se poljoprivrednici susreću u proizvodnji i kako ih otkloniti do dostupnih subvencija i aktuelnih IPARD programa.
Kako nam je rekao Zoran Martinović teme o kojima će savetovati poljoprivredne proizvođače uglavnom prilagođavaju na licu mesta, a ove godine poseban akcenat stavljen je na najčešće greške koje poljoprivredni proizvođači prave prilikom đubrenja.
“Najpogubnije po dobru proizvodnju i visinu profita svakako su greške počinjene u osnovnom đubrenju, pripremi zemljišta i prihrani. To su neke greške koje je moguće ispraviti tek naredne godine, i zato želimo da ukažemo na njih, kako bi se na vrema otklonile. Takođe, prikazali smo našim poljoprivrednicima kako mogu da, prilikom osnovne obrade zemljišta, odmah obrade i zatvore brazde u jednom prohodu. Poljoprivrednici u Sremu obično to ostave za proleće, a treba raditi u jesen jer se bolje isitni zemljište, bolje se akumulira vlaga tokom zime i na proleće se može jednim prohodom zemljište pripremiti za setvu” – rekao je Martinović i dodao da postoji dobra saradnja PSS Sremska Mitrovica sa pećinačkom lokalnom samoupravom koja svake godine obezbedi besplatnu analizu zemljišta za poljoprivrednike sa svoje teritorije, koja umnogome omogući jasan i siguran uvid u strukturu i sastav zemljišta a samim tim i vrstu đubriva koje treba koristiti.
Tokom jučerašnjeg predavanja, jedan od predavača bio je i Željko Graovac samostalni stručni saradnjik PSS Sremska Mitrovica, koji je zainteresovanim poljoprivrednicima predočio neke od izmena u odnosu na prošlu godinu prilikom konkurisanja za subvencije za tovna junad, svinje, jarad i jagnjag.
“Veoma je važno da poljoprivredni proizvođači obrate pažnju na to da su rokovi pomereni i da se sada konkursna dokumentacija podnosi od 01. februara do 31. jula za grla koja su predata klanici od juna prošle godine do kraja juna ove godine. Takođe, treba da obrate pažnju i na minimalan broj grla koji se mora naći na prijemnici kod zahteva za subvencije - kod junadi 3, kod svinja je ostalo minimum 10 komada, i jagnjad i jarad je ostalo 10 komada. Što se tiče kvalitetnih priplodnih grla i tu je došlo do nekih promena: kod krava se mora ostvariti minimum 3, kod ovaca i ovnova sada je minimum 30 , a kod kvalitetnih priplodnih krmača i nerasta minimum je 10 komada. Ono što ide na ruku poljoprivrednim proizvođačima jeste i povećanje nekih subvencija, kao što je za kvalitetne priplodne krmače i neraste sada 15.000 dinara po grlu. Takođe, imamo povećanje i kod krava za uzgoj za tov na 20.000 dinara i kod krava doilja subvencija je povećana na 30.000 dinara“ – izjavio je Graovac.
Prisutnim poljoprivrednim proizvođačima juče su na predavanju u Pećincima uručene i analize zemljišta koje su radili jesenas, kao i poljoprivrednicima koji su prisustvovali današnjem predavanju u Kupinovu. Sutra će u Donjem Tovarniku u Lovačkom domu sa početkom u 10.00 časova, biti održano predavanje za poljoprivrednike iz Donjeg Tovarnika, Brestača, Ogara, Subotišta.