Greenfield lokacije
U Kupinovu je u toku 20. Međunarodni volonterski ekološki kamp “Obedska bara”, u organizaciji Mladih istraživača Srbije i Udruženja građana „Zeleni pogled“ , u okviru kojeg 14 volontera iz Češke, Japana, Nemačke, Španije, Rusije, Italije, Belgije i Srbije rade na čišćenju staništa ptica od rastinja u Specijalnom rezervatu prirode Obedska bara.
Mali predah od petodnevnog rada na uklanjanju rastinja u koritu Obedske bare na deonici između srednjovekovne tvrđave Kupinik i crkve Majke Angeline, učesnici kampa juče su iskoristili kako bi se upoznali sa kulturno-istorijskim nasleđem pećinačke opštine i prirodnim bogatstvom Obedske bare, tokom trosatnog izleta do Debele gore, jedne od poslednjih prašuma u Evropi, gde su bili u prilici da se upoznaju sa prvim stepenom zaštite u rezervatu.
Kako nam je rekao Petar Odobašić, jedan od organizatora Kampa i predsednik udruženja “Zeleni pogled”, nakon što su pristigli čamcima do Debele gore dalje su nastavili pešačkom stazom pored lokaliteta Ostojića bašta preko „malog Voka“ i kroz različite režime zaštite stigli do Ličke bare, gde su napravili pauzu.
„Nakon pauze i osveženja, nastavili smo kroz Kupinske grede, pored crkve Majke Angeline, gde smo naše goste upoznali sa delom kulturno-istorijskog nasleđa ovoga kraja. Pred kraj izleta, kada smo prolazili kroz, trenutno suvo, korito Obedske bare, prošli smo pored lokacije gde smo prethodnih pet dana radili, i gde su rezultati toga rada već vidljivi, što je predstavljalo pravo zadovoljstvo za sve učesnike Kampa“ – rekao je Odobašić i dodao da je, bez obzira na visoke temperature toga dana, trosatni izlet do Debele gore bio pravo osveženje za mlade ekologe-volontere.
Nakon nedeljne pauze, mladi volonteri nastavili su već danas sa čišćenjem rastinja na drugoj lokaciji, između hotela na Obedskoj bari i ušća kanala Revenica, na kojoj će raditi do 2. septembra, do kada traje Kamp.