Greenfield lokacije
Opštinsko veće opštine Pećinci je 13. maja dalo saglasnost na predlog Programa rada sa finansijskim planom za 2016. godinu novoosnovane Javne ustanove „Sportski centar“, u čijoj nadležnosti su dva značajna sportska objekta – sportska hala u Donjem Tovarniku i balon salau Sportskom centru “Suvača“u Pećincima.
Vršilac dužnosti direktora JU „Sportski centar“ Tomislav Ćirković kaže da su Programom predviđena ulaganja u opremanje objekata u nadležnosti „Sportskog centra“, ali i maksimalna iskorišćenost ova dva objekta u realizaciji sportskih takmičenja, kao i rekreativnih i edukativnih sadržaja.
„Program koji je danas usvojen predviđa mogućnost subvencionisanog korišćenja sportske hale u Donjem Tovarniku i balon sale na „Suvači“ za sve sportske klubove članove Sportskog saveza „Razvoj sportova“, obrazovne ustanove i udruženja građana sa teritorije opštine. U našim objektima će sportske aktivnosti realizovati 32 sportska kluba, tri osnovne i srednja tehnička škola, kao i brojna udruženja građana. Na taj način ćemo postići maksimalnu iskorišćenost kapaciteta, a značajan broj građana naše opštine, posebno mladih koji jesu centar našeg interesovanja, okupljaće se oko naše ustanove i neće morati u zimskom periodu da iznajmljuju sportske objekte u okolnim opštinama, kao što je to do sada bio slučaj. Sve ovo će, siguran sam, za rezultat imati zdraviju decu i omladinu u našoj opštini, a to je primarni cilj i nama kao sportskoj ustanovi i lokalnoj samoupravi bez čije podrške bi sve ovo bilo nemoguće ostvariti“ – izjavio je Ćirković.
Većnici su dali saglasnost i na dva strateška dokumenta: Strategiju bezbednosti saobraćaja na putevima u opštini Pećinci za period od 2015. do 2020. godine i Akcioni plan bezbednosti saobraćaja na putevima u opštini Pećinci za period od 2015. do 2020. godine. Đorđe Vranješ iz Poslovnog udruženja „Srbijatransport“ iz Beograda, koji je rukovodio izradom nacrta ova dva dokumenta, kaže da je u pećinačkoj opštini u poslednje tri godine znatno unapređen nivo bezbednosti u saobraćaju.
„Na osnovu istraživanja koja smo vršili u proteklih nekoliko meseci došli smo do zaključka da su u prethodne dve do tri godine lokalna samouprava i Savet za bezbednost saobraćaja realizovali veliki broj preventivnih aktivnosti – kampanja, akcija i rada sa decom, što je prema pokazateljima rezultovalo smanjenim brojem poginule i povređene dece, ali i smanjeni brojem nastradalih pešaka i biciklista u saobraćajnim nezgodama“ – rekao je Vranješ.
On je takođe objasnio da su istraživanjem utvrđeni i kritični faktori u nastanku saobraćajnih nezgoda - vremena i lokacije nastanka i najčešći učesnici u saobraćajnim nezgodama.
„Primećeno je, na primer da teretna vozila učestvuju u čak 57% saobraćajnih nezgoda, a da se nezgode sa smrtnim ishodom najčešće događaju između 18 i 19 časova. Ove podatke ćemo proslediti policiji i apelovati da pojača kontrolu upravo u periodima i na lokacijama na kojima se nezgode najčešće događaju, kao i da pojača nadzor nad najčešćim učesnicima u saobraćajnim nezgodama, čime ćemo značajno unaprediti bezbednost u saobraćaju“ – naglasio je Vranješ i objasnio da posebno značajnu ulogu u preventivnom delovanju imaju mediji, bez čije podrške nema efikasnog preventivnog rada i transfera znanja.