Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Subota, 28. Novembar 2015.

Održana tribina posvećena borbi protiv nasilja nad ženama

Povratak

Održana tribina posvećena borbi protiv nasilja nad ženama
Održana tribina posvećena borbi protiv nasilja nad ženama

Centar za socijalni rad Pećinci je u petak, povodom 25. novembra dana borbe protiv nasilja nad ženama, u sali pećinačkog doma zdravlja organizovao tribinu na kojoj je govorila Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici u okviru kojeg funkcionišu Sigurne kuće za smeštaj i psihosocijalnu podršku ženama i deci, žrtvama porodičnog nasilja.

Tribinu je otvorila predsednica Opštine Pećinci Dubravka Kovačević Subotički, podsetivši prisutne da Opština Pećinci ima potpisan Protokol o saradnji lokalnih institucija i postupanju u slučajevima porodičnog nasiljakoji omogućuje bolju koordinaciju i efikasniji rad nadležnih organa koji rade sa žrtvama nasilja u porodici na lokalnom nivou: od Centra za socijalni rad, policije i doma zdravlja, do lokalne samouprave i obrazovnih ustanova, a predstavnici ovih institucija su prisustvovali tribini.

Direktorka pećinačkog Centra za socijalni rad Biljana Jovičić istakla je da je još na sastanku potpisnica protokola o saradnji koji je održan početkom novembra dogovoreno da se organizuje edukacija žena o prepoznavanju i sprečavanju nasilja u porodici. „Zbog toga nam je veliko zadovoljstvo što nam je u gostima Vesna Stanojević, i što će ona makar deo svog ogromnog iskustva iz oblasti porodičnog nasilja podeliti sa ženama pećinačke opštine. Edukacija žena i njihovo osnaživanje u nastojanju da ne dozvole da trpe nasilje je važna karika u lancu rešavanja ovog velikog problema, protiv kojeg treba da se borimo u toku cele godine i to je zajednički stav svih potpisnika Protokola,“ rekla je Jovičić.

Govoreći o svojim iskustvima u radu sa žrtvama nasilja, Vesna Stanojević je istakla da je u Srbiji od početka godine do danas, u porodičnim svađama ubijeno 34 žene i 3 bebe što je podatak koji ozbijno treba da nas upozori i da nam skrene pažnju da problem moramo da rešavamo i da se konačno dogovorimo kako će se to raditi na lokalnom i na republičkom nivou. „Današnjom tribinom želimo da pokažemo da smo mi svi tu da pružimo podršku, da se uključimo i da ne dozvolimo da sledeće godine u ovo doba ne bude ovako crna statistika. Država treba da preuzme obaveze za rešavanje problema nasilja u porodici, ali i pojedinci treba da preuzmu odgovornost, jer smo možda svi zajedno zatajili kada je ova tema u pitanju,“ izjavila je koordinatorka Sigurne kuće. Ona je iznela i podatak da u okviru Savetovališta protiv nasilja u porodici postoje tri sigurne kuće, kroz koje je od 2000. godine prošlo više od 1.650 žena i 1.590 dece.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje