Greenfield lokacije
U organizaciji Pokrajinskog sekretarijata za lokalnu samoupravu i međuopštinsku saradnju u Novom Sadu je 17. juna održan skup na temu Međuopštinska saradnja – primeri dobre prakse. Cilj ovog skupa je bila razmena iskustava, pre svega između Oblasnih razvojnih asocijacija, ne samo iz Vojvodine i Srbije, već i iz Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske i Mađarske.
Skup je otvorio potpredsednik Vlade AP Vojvodine i Pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju Boris Barjaktarović, koji je govorio o značaju međuopštinske saradnje u definisanju i realizaciji projekata od značaja za više opština, kao mogućnosti da se aplicira za značajna sredstva iz fondova Evropske unije, a o pravnim aspektima međuopštinske saradnje u osnovnim i sektorskim zakonima, govorila je pomoćnica Pokrajinskog sekretara za lokalnu samoupravu i međuopštinsku saradnju Eržebet Šinković.
Kroz prezentacije Amre Jaganjac iz Regionalne razvojne agencije za severoistočnu Bosnu i Hercegovinu i Maria Ferića iz Agencije za razvoj Varaždinske županije, učesnici skupa imali su priliku da se upoznaju sa iskustvima, ali i sa problemima u međuopštinskoj saradnji. Kao jedan od najčešćih problema navedena je otežana saradnja među opštinama u situacijama kada vlast u lokalnim samoupravama vrše različite političke opcije.
O međuopštinskom povezivanju kao instrumentu regionalnog razvoja govorio je predsednik Oblasne razvojne asocijacije Bačka Srđan Vezmar, a o praksi međuopštinskog povezivanja na području Banata, direktor Regionalnog centra za društveno-ekonomski razvoj Banata Mirjana Paunov. Ispred opštine Pećinci prezentaciju je održala Radmila Sarić iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, koja je naglasila da je ekonomski razvoj prethodnih godina u opštini Pećinci, otpočeo upravo saradnjom sa opštinom Maribor, čija su iskustva iskorišćena prilikom donošenja Strategije lokalnog ekonomskog razvoja opštine Pećinci, dokumenta od ključnog značaja za ekonomski razvoj koji je usledio.