Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Sreda, 27. Maj 2015.

Javno-privatno partnerstvo na delu

Povratak

Javno-privatno partnerstvo na delu
Javno-privatno partnerstvo na delu

U Pećincima je 27. maja održana prezentacija kooperativnog modela obrazovanja i školovanja za zanimanje industrijski mehaničar u Tehničkoj školi „Milenko Verkić Neša“ u Pećincima. Naime, pećinačka srednja škola drugu godinu zaredom upisuje učenike i učenice na trogodišnji obrazovni profil industrijski mehaničar koji je uveden u okviru javno-privatnog partnerstva kompanije Robert Boš i Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ. Profil je razvijen po kooperativnom modelu obrazovanja zasnovanom na elementima nemačkog dualnog sistema, prilagođenog uslovima u Srbiji, rekli su predstavnici GIZ-a Ivan Stojanović i Marija Kostić. Od njih, i predstavnika fabrike Boš u Šimanovcima - supervizora i mentora Aleksandra Đujića, učenici osmih razreda pećinačke škole, njihovi roditelji, nastavnici i direktori, mogli su da saznaju sve što ih zanima u vezi sa znanjima i perspektivama za zaposlenje koje deca dobijaju ukoliko se opredele za obrazovni profil industrijski mehaničar.

U ime domaćina – opštine Pećinci, goste i učenike pozdravila je načelnica Odeljenja za društvene delatnosti Snežana Gagić. Ona je saradnju sa Boš-om i GIZ-om ocenila kao veoma dobru, jer učenicima pruža još jednu opciju prilikom razmišljanja o tome u kom pravcu da nastave dalje školovanje posle male mature. Direktorka Srednje škole Spomenka Rakić naglasila je prednost profila koji je inače deficitaran i veoma atraktivan u svetu i Evropskoj uniji i upoznala prisutne sa činjenicom da je, za potrebe ovog profila, kroz partnersku saradnju opštine, Boš-a i GIZ-a školska radionica potpuno renovirana i prilagođena potrebama praktične nastave u prvoj godini školovanja. Na drugoj godini školovanja, učenici stiču praktične veštine u fabrici, kroz obuku na savremenim mašinama, o čemu se stara mentor posebno zadužen i obučen za rad sa učenicima.

- Profil industrijski mehaničar je dobar prevashodno zbog toga što ima veći udeo praktičnog rada. U drugoj godini učenici na praksi u fabrici provode tri meseca u kontinuitetu, a u trećoj godini dva puta po tri meseca. Kompanije su podržale ovaj projekat, jer su im potrebni ti profili, a deca koja se dobro pokažu na praksi, imaju šansu da dobiju posao. Ko hoće da nastavi školovanje, može to da uradi kroz polaganje diferencijalnih ispita za četvorogodišnju školu. Škola ima pravo da upiše 30 učenika za ovaj smer, Boš će zaposliti 10, a ostali posao mogu dobiti u Ageni, ili nekoj drugoj firmi – rekao je Ivan Stojanović i pozvao devojčice da, ukoliko imaju interesovanja za zanimanje industrijski mehaničar, posete fabriku Boš 5. juna kada će za njih biti organizovan „Dan za devojčice“ kako bi mogle da upoznaju posao koji ih čeka ako to budu želele.

- Želimo da informacije o tim profilima i zanimanjima budu podjednako dostupne i dečacima i devojčicama - ne želimo devojčice da ubeđujemo za neko zanimanje, već samo da otklonimo predrasude o tome ša su muška, a šta ženska zanimanja kako bi odluku o tome šta će da upišu doneli na osnovu sklonosti i talenata, a ne na osnovu predubeđenja – rekla je Marija Kostić, i dodala da posao industrijskog mehaničara više nije ni težak ni prljav, ne zahteva fizičku snagu već preciznost i koordinaciju pokreta.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje