Greenfield lokacije
Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, u saradnji sa Agencijom za razvoj opštine Pećinci i Udruženjem poljoprivrednih proizvođača opštine Pećinci, organizovao je u petak, 13. februara, tribinu za poljoprivrednike o subvencijama i podsticajnim merama u poljoprivredi.
Prezentaciju planiranih ulaganja u vojvođanski agrar, sa ciljem blagovremenog upoznavanja i planiranja investicija, održali su pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredno zemljište Miroslav Dunjić i pomoćnik pokrajinskog sekretara za lovstvo i šumarstvo Milivoje Petrović.
Odziv poljoprivrednika pećinačke opštine bio je veoma veliki – pokazalo se da su poljoprivrednici zainteresovani da se u direktnom razgovoru sa delegacijom Sekretarijata informišu o planovima za 2015. godinu i saznaju kako da apliciraju za bespovratna sredstva i konkurse za navodnjavanje, plastenike, protivgradne mreže, preradu, stočarstvo i druge oblasti unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
Milan Aleksić, direktor Agencije za razvoj opštine Pećinci kaže da je upoznavanje sa kreditnom i podsticajnom politikom Sekretarijata i razvojnih fondova Vojvodina veoma važan cilj ove tribine.
„Konkursi se raspisuju 1. marta i trajaće do kraja septembra, a gazdinstva će moći da konkurišu shodno svojim potrebama. Lično sam uveren da su na našem terenu najpotrebnije protivgradne mreže i ulaganje u stočarstvo, mada je i navodnjavanje visoko na listi prioriteta. Mislim da su naši poljoprivrednici manje zainteresovani za korišćenje fondova nego poljoprivrednici iz Bačke i Banata, što nije dobro, i upravo zato ovakvi susreti jesu pravo vreme i mesto za odluku da se ubuduće više koriste kapaciteti koje poljoprivrednicima nude razvojni fondovi i Sekretarijat za poljoprivredu,“ napominje Aleksić.
Pomoćnik pokrajinskog sekretara Milivoje Petrović, naglašava da su ove godine predstavnici Sekretarijata nešto ranije nego prošle počeli da obilaze 45 opština u Vojvodini. On ističe da je veoma zadovoljan odzivom poljoprivrednika i da su ovi susreti veoma dragoceni jer tu mogu da se postave pitanja i da se otklone eventualne nejasnoće.
„Sekretarijat raspolaže sa 7.000.000 dinara koje će uložiti u poljoprivredu, od toga se 97 posto vraća u poljoprivredni budžet, a poljoprivrednici mogu da koriste blizu 1.000.000.000 dinara podsticajnih sredstava koje će da ulože uz svoja sredstva, bez obzira na to da li je reč o plastenicima, opremi za tov ili o nečem drugom. Ukoliko je visina investicija 1.000.000 dinara, poljoprivrednici mogu da računaju na pomoć od 500.000 dinara. Ako nemaju novac, mogu koristiti razvojne fondove, sa kamatom od dva do četiri posto. Institucije koje predstavljamo u razvoj poljoprivrede samo u poslednje dve godine uložile su 1,27 milijardi dinara. Kroz 3.987 dugoročnih i kratkoročnih kredita Razvojnog fonda Vojvodine realizovano je 153.000.000 evra, ili 12,5 milijardi dinara,“ kaže Petrović i dodaje da nema ozbiljne agrarne politike ako nije dugoročna.