Greenfield lokacije
Ovo javno preduzeće zvanično radi od 16. juna 2009. godine, kako je regulisano skupštinskom odlukom. Trenutno je u probnom radu i obuhvata tri naselja – Pećince, Sibač i Subotište, a suočava se sa neočekivanim problemima.
U ovom trenutku je aktivno jedanaest crpnih stanica i dvadeset dve pumpe, koje crpe kanalizacioni otpad iz 28,5 kilometara duge mreže, a projektovani kapacitet prečistača u ovoj fazi izgrađenosti je 500m³. Ipak po rečima direktora JKP „Kanalizacija“ Pećinci Lazara Čikića, dnevno kroz prečistač prođe i do 2000m³ otpadnih voda, a apsolutni rekord je 2110m³ za jedan dan, pri čemu je samo dodatnim naporima zaposlenih izbegnuto oštećenje sistema.
Razlog ovako velikom protoku je taj, što su nesavesni građani na kanalizaciju, pored kupatila, toaleta i kuhinja, priključili i štale, oluke i stare septičke jame, koje su trebale da budu zatrpane i preko kojih se podzemne vode prelivaju u kanalizaciju. Dodatni problem stvara i to, što pojedinci u kanalizacione odvode bacaju sve i svašta, od džibre posle pečenja rakije (što je već prijavljeno komunalnom inspektoru), preko zavoja, plastične ambalaže, metalnih žica za ribanje sudova, magičnih krpa, čarapa i iznošene obuće do prerađenog ulja.
„Usled ovakvog ponašanja nesavesnih građana, dolazi do zagušenja i izlivanja kanalizacije. Tada moramo da pozovemo specijalno vozilo da odguši i ispere kanalizaciju. To nam stvara dodatne troškove, a uvek postoji i opasnost od pregorevanja pumpi. Prečistač je uspešno izgrađen i dobro radi. Zahvaljujući njemu rešili smo se septičkih jama, što doprinosi zdravijoj okolini, ali i sniženju podzemnih voda. Nama predstoji krupan zadatak – da zajedno brinemo o svakom segmentu izgrađenog sistema, se opomenemo i drugima skrenemo pažnju na savesno korišćenje sistema, koji je primer i većim sredinama od naše, kako treba raditi“ – kaže Lazar Čikić.
U ovom preduzeću su otvorili i telefonsku liniju za prijavljivanje problema (062/771-296), koja je otvorena dvadeset četiri časa.