Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Četvrtak, 31. Oktobar 2024.

Autentičan izgled nakon 200 godina

Povratak

Autentičan izgled nakon 200 godina
Autentičan izgled nakon 200 godina

Ovih dan privode se kraju radovi na restauraciji Etno kuće Putnik u Kupinovu – spomenika kulture od velikog značaja koji datira s kraja 18. i početka 19. veka. Ukupna vrednost projekta je milion i po dinara, a radove sufinansiraju Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama sa 1.200.000 dinara i Opština Pećinci sa 300.000 dinara.

Radove je nedavno obišao i predsednik opštine Pećinci Siniša Đokić, koji je tom prilikom istakao da je očuvanje i obnavljanje istorijskih i kulturnih spomenika izuzetno važno, jer na taj način čuvamo sećanje na svoju prošlost, na svoju tradiciju i na način života naših predaka, a to je, kako je rekao, temelj za očuvanje nacionalnog identiteta, kako kod današnjih tako i kod budućih generacija.

U Etno kući Putnik su smeštene i prostorije Turističke organizacije opštine Pećinci. Kako nam je rekla direktorka TO Pećinci Ljubica Bošković u potpunosti će biti restaurirana spoljašnjost nekadašnjeg ekonomskog objekta domaćinstva i unutrašnjost tri prostorije, čime će objektu biti vraćen autentičan izgled kakav je imao pre dva veka.

„Tek kada smo ogulili zidove videli smo da je zub vremena nagrizao zidove više nego što je prvobitno izgledalo, tako da će radovi na obnovi potrajati duže nego što smo očekivali, ali restauracija se vrši autentičnim materijalima i tehnikama i zaista će dati novi život objektu. Zbog toga će se, verujem, sav uloženi trud isplatiti, a ja se unapred radujem rezultatima i zbog sve većeg broja posetilaca ovog istorijskog i turističkog lokaliteta i zbog svih nas koji ovde radimo“ – kaže Bošković.

Za restauraciju se koriste isključivo prirodni materijali – zemlja, pleva, slama i kreč, a i sama tehnika rada je potpuno ista kao kada je kuća građena.

„Zemlju smo doneli sa Fruške gore. To su les i glina u određenoj razmeri. Zemlja je u prahu i za svaki sloj zida pravimo tačno određenu mešavinu. Za najgrublje slojeve zemlju mešamo sa seckanom slamom i plevom, a kako se približavamo višim, finijim slojevima zida, tako usitnjavamo mešavinu koju dodajemo i time armiramo zemlju da bi bila jača. Na kraju ćemo sve prekrečiti mešavinom peska i kreča, kako bismo dobili belinu koja je nekada bila odlika ovakvih kuća“ – rekla nam je Ivana Rakarić, master arhitekture koja se specijalizovala za obnovu starih kuća od zemlje.

I dok obnova traje, zaposleni u Turističkoj organizaciji ne dangube, već su čak i obogatili ponudu za posetioce. Tako pored brojnih već postojećih radionica, svi posetioci ovog lokaliteta dok traju radovi na restauraciji, a to se posebno odnosi na učenike na ekskurzijama, imaju priliku da učestvuju u radionici u okviru koje se radi upravo sa zemljom i materijalima koji se koriste u obnovi kuće i da odu bogatiji za jedno iskustvo koje u današnje vreme malo gde mogu steći.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje