Greenfield lokacije
Peta Smotra veterana „U srcu Srem(a)" održana je u subotu, 19. oktobra, u sali Doma kulture u Šimnovcima u organizaciji šimanovačkog Folklornog društva „Iskon veterani" pod pokroviteljstvom Saveta Mesne zajednice u ovom naselju i Opštine Pećinci.
Dvočasovnom prikazu narodnih igara i pesama prisustvovao je i zamenik predsednika opštine Pećinci Zoran Vojkić koji je poželeo dobrodošlicu kulturno-umetničkim društvima iz cele Srbije i okoline.
„Susret veterana iz skoro svih krajeva Srbije i Republike Srpske i peta godina održavanja ove smotre u Šimanovcima pokazatelj su da se narodna tradicija čuva od zaborava. Pećinačka lokalna samouprava pruža podršku u radu svim kulturno-umetničkim društvima sa teritorije opštine Pećinci. Ovakve manifestacije na pravi način promovišu ne samo Šimanovce, već i našu opštinu" - rekao je na samom otvaranju Vojkić.
Predsednica DNNT „Iskon veterani" Radica Ljubinković kazala je da je peta Smotra veterana okupila blizu četiristotine učesnika.
„Ugostili smo 23 kulturno-umetnička društva od kojih pet iz Republike Srpske. Na najlepši način prikazali smo bogatstvo narodne baštine i na najbolji način promovisali naše mesto i opštinu. Učesnici su obišli samu crkvu u Šimanovcima, Zavičajnu kuću i Etno kutak Udruženja žena „Šimanovčanke". Planovi su nam da ovakvu manifestaciju organizujemo na svake dve godine" – rekla je Ljubinković i dodala da šimanovačko društvo postoji već deset godina.
Članica šimanovačkog DNNT-a Slađana Đurđević je od samog početka u organizaciji ove manifestacije.
„Prvu smotru organzovali smo 2014. godine, a u prethodnih pet održanih manifestacija predstavilo se preko 1.000 učesnika koji neguju folklornu tradiciju. Naše smotre su uvek okupljale veliki broj prijateljskih društava, a mi smo se trudili da im Donji Srem predstavimo u naboljem svetlu" – rekla je Đurđević, i podsetila da su se članovi društva u jubilarnoj godini veoma uspešno predstavili Igrama iz Srema na 45. Festivalu folklornih tradicija Vojvodine koji se krajem septembra održao u Vrbasu.
Nizale su se igre i pesme iz Kobišnice, Bujanovca, Šumadije, Niša, Biničke Morave, Srbije, Posavine, Negotina, Zapadne Srbije, Novskog Podgrmečja, Centralne Srbije, Kosova, Gruže, a društva su se predstavila i Šopskim i Vlaškim igrama. Organizatori su uputili zahvalnost svim učesnicima, ali i pokroviteljima i sponzorima koji su pomogli u organizaciji manifestacije. Tehničku podršku pri realizaciji pružio je pećinački KC.