Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Subota, 7. Septembar 2024.

Septembar u znaku arheoloških istraživanja Kupinika

Povratak

Septembar u znaku arheoloških istraživanja Kupinika
Septembar u znaku arheoloških istraživanja Kupinika

Dolaskom volontera 1. septembra počeo je 13. Međunarodni volonterski arheološki kamp „Kupinik“ u Kupinovu, koji organizuje Udruženje „Zeleni pogled“ iz Kupinova, u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije, a kampove finansiraju Ministarstvo sporta i pećinačka lokalna samouprava. Logističku podršku u organizaciji kampova pruža Turistička organizacija opštine Pećinci.

Arheološki kamp i volontere 5. septembra je posetio i zamenik predsednika opštine Pećinci Zoran Vojkić, koji se tom prilikom upoznao sa radom kampa i volonterima.

“Učinak volontera Arheoloških kampova je primetan, što se tiče same tvrđave Kupinik, ali i njenog podgrađa. Opština Pećinci je poslednjih godina, prepoznajući značaj Kupinika, izdvojila sredstva za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa i sufinansirala arheološke kampove i arheološka istraživanja Kupinika, jer ovaj projekat je izuzetno značajan ne samo za pećinačku opštinu, već i za istoriju Srba na području Vojvodine i za istoriju cele Srbije” – istakao je Vojkić, i dodao da su volonteri svojevrsni ambasadori naše kulture, istorije i tradicije.

Prvi arheološki kamp u Kupinovu održan je 2013. godine, a drugi 2015. godine. Na prva dva kampa volonteri su radili u dvorištu Etno kuće Putnik, a od 2016. rade na srednjovekovnoj tvrđavi Kupinik i u okolini tvrđave.

Po rečima Perice Odobašića, arheologa i predsednika Zelenog pogleda, do prošle godine su svi poslovi bili vezani za uklanjanje invazivnog rastinja koje razara i destabilizuje zidine Kupinika, a od pre neku godinu, kada su počela sistematska arheološka istraživanja tvrđave, volonteri pomažu u radovima na istraživanju.

“Svi volonteri su dosta uključeni u same radove, proaktivni su, hoće da nauče, da čuju što više, a sada, posle par dana od kada imamo i materijala za pranje rade i tu prvu fazu čišćenja i pranja, uglavnom keramičkog materijala, kako bi i taj segment rada doživeli i naučili. Pored toga, učesnici 13. arheološkog kampa aktivno će učestvovati u pripremama šestih Dana zmajeva i realizaciji same manifestacije. Biće u prilici da dožive na jedan dan život srednjovekovnog Kupinika i na najslikovitiji način našu istoriju, vitešku kulturu i tradiciju” – kazao je Odobašić, i dodao da su na terenu i njegove kolege arheolozi iz Muzeja Srema, Vojnog muzeja, Muzejske jedinice „Muzej Kupinik“ i studenti.

Zajedno sa dolaskom volontera započela su i sistematska arheološka istraživanja srednjovekovne tvrđave Kupinik, a nosilac istraživanja već drugu godinu je Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Sremske Mitrovice.

“U okviru petogodišnjeg plana nama je cilj da se oslobode gabariti istočnog bedema Kupinika i da se sukcesivno, nakon arheoloških istraživanja, odredi konzervacija i restauracija zidova. Ove godine započeli smo i dobili smo sredstva od strane Ministarstva kulture prvenstveno za analizu građevinskih materijala, koji su upotrebljavani za izgradnju samog utvrđenja i za izradu prve količine opeke, koja će biti korišćena za restauraciju zidova, prvenstveno za lice zida ulazne kule – kapije, koja je u potpunosti oslobođena. Tokom ove godine planiramo da proširimo istraživanja ka severoistoku, da se oslobodi severoistočni bedem i kula, kako bismo u narednoj godini ponovo potraživali sredstva za konzervaciju i ovog dela Kupinika” - kazala je Biljana Lučić, arheolog konzervator Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica.

A dobra pomoć na terenu su svakako i 7 volontera – troje iz Španije, dvoje iz Nemačke i dvoje iz Turske, kao i kamp liderka iz Kupinova. Svi zajedno pomažu, ali ne kriju ni oduševljenje onim što su naučili i videli do sada.

Zina iz Nemačke, student Geografije, nije prvi put na arheološkom kampu, ali je prvi put u Srbiji. Nakon iskustva na Islandu odlučila je da se prijavi i za kamp u Kupinovu.

“Arheologija je bliska sa geografijom koju počinjem da učim sledećeg meseca. Želim da unapredim i svoj Engleski jezik, naučim nešto novo, steknem nove prijatelje, ali i da naučim nešto o istoriji i kulturi ove zemlje. Boraviti na tvrđavi i sam proces rada je veoma interesantan” – rekla nam je Zina.

Vasvije iz Turske, koja studira Francuski jezik, prvi put je u Srbiji i prvi put je na arheološkom kampu. Kako nam je rekla, očekuje da iskusi i doživi druge kulture radeći u Srbiji za kolegama iz celog sveta, a posebno joj je iskustvo sam arheološki kamp, i sve joj je, kako je rekla novo i lepo.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje