Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Nedelja, 25. Avgust 2024.

25 godina ekološkog kampa u Kupinovu

Povratak

25 godina ekološkog kampa u Kupinovu
25 godina ekološkog kampa u Kupinovu

U godini kada se obeležava 150 godina od prve administrativne zaštite Obedske bare, u Kupinovu se održava 25. Međunarodni volonterski ekološki kamp „Obedska bara“. Organizatori Kampa u godini dvostrukog jubileja su Udruženje „Zeleni pogled“ iz Kupinova i Mladi istraživači Srbije, u saradnji sa Turističkom organizacijom opštine Pećinci, a pokrovitelj Kampa je Opština Pećinci.

Specijalni rezervat prirode „Obedska bara“ prostire se na nepunih 10.000 hektara i prvi put je administrativno zaštićen 1874. godine, a od devedesetih godina prošlog veka ima status specijalnog rezervata prirode. Ove godine kamp je okupio 10 volontera – devet iz instranstva i jednog iz Srbije koji je ujedno i kamp lider.

Volontere je 22. avgusta posetio zamenik predsednika opštine Pećinci Zoran Vojkić, koji je istakao da pećinačka lokalna samouprava od samog početka finansijski podržava rad Kampa, jer prepoznaje da je Obedska bara izuzetno prirodno bogatstvo opštine Pećinci.

„Nadam se da je ovo za sve vas jedno veliko pozitivno iskustvo i da ćete odavde poneti lepe uspomene. Vi ste na neki način promoteri Obedske bare i naše opštine, jer po povratku u svoje države prenosite priču o ovom biseru prirode, koji je deo prirodnog nasleđa ne samo naše opštine, ne samo Srbije, već i Evrope i celog sveta. Zbog toga će Opština Pećinci nastaviti da podržava sve napore na očuvanju Obedske bare“ – rekao je Vojkić.

U radu kampa ove godine učestvuje po troje volontera iz Španije i Nemačke i po jedan iz Italije, Turske i Francuske. Ute Frunija dolazi iz Hanovera i studira očuvanje prirode, a ovo joj je prva poseta Srbiji.

„Doživeli smo veoma toplu dobrodošlicu, posebno od lokalnog stanovništva. Meni je posebno zanimljivo bilo da vidim ovako prostrano nenaseljeno područje sa čistom prirodom, jer je Nemačka gusto naseljena i ovako nešto se retko viđa. Takođe sam se upoznala sa vašom bogatom istorijom, posebno sa tvrđavom Kupinik. Volela bih da se za nekoliko godina vratim i da vidim koliko je unapređena životna sredina, znajući da sam i ja doprinela tome“ – rekla nam je Ute.

Prve aktivnosti na očuvanju Obedske bare sprovode se od 1992. godine, a prvi međunarodni volonterski ekološki kamp je održan 1997. godine, kaže Perica Odobašić, predsednik Udruženja „Zeleni pogled“.

„Kampovi nisu održavani tokom bombardovanja naše zemlje 1999. godine i tokom pandemije korona virusa, tako da je ovo 25. ekološki kamp. Cilj ovih aktivnosti je da se uklanjanjem invazivnog rastinja očuvaju vlažne livade na kojima se voda duže zadržava i koje su hranilište za ptice i njihovo potomstvo. Propadanjem vlažnih livada došli smo u situaciju da su neke vrste ptica prestale da se gnezde na Obedskoj bari. Revitaliacijom vlažnih livada postigli smo da se u poslednjih 10 godina pojedine ptičje vrste, poput crnog i belog ibisa i čaplje kašikare, vrate na ovo područje nakon više od nekoliko decenija odsustva. To je nabolji pokazatelj da aktivnosti koje sprovodimo daju rezultate“ – kaže Odobašić.

On ističe da za očuvanje Obedske bare nisu bitne samo aktivnosti koja se sprovode u samom Rezervatu, već da je izuzetno važno da se i u naseljima koja se naslanjaju na Obedsku baru ne sprovode aktivnosti koje mogu negativno uticati na živi svet.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje