Greenfield lokacije
Svečanim koncertom „Toši u čast“ u okviru kojeg su, u ponedeljak 23. oktobra, u sali pećinačkog Kulturnog centra nastupili učenici izdvojenog odeljenja u Pećincima rumske Osnovne muzičke škole „Teodor Toša Andrejević“ obeležena su tri jubileja. Pored toga što je ovim programom obeleženo 45 godina postojanja i rada centralne ustanove kulture u opštini Pećinci, bila je to prigodna prilika da se podseti na još dva značajna jubileja – 75 godina postojanja muzičke škole u Rumi i 35 godina od kako je škola ponela ime muzičara Teodora Toše Andrejevića.
Nastavnica klavira u ovoj školi Branislava Trifunović istakla je da izdvojeno odeljenje u Pećincima pri rumskoj muzičkoj školi uspešno funkcioniše već četiri godine.
„Podsetila bih na to da škola trenutno broji preko 60 učenika sa kojima radi šest nastavnika, a učenici pored savladavanja nastave solfeđa imaju priliku da steknu osnovno muzičko obrazovanje na klaviru, tamburi, harmonici i gitari. Ovaj svečani koncert bio je prilika da se predstave svi naši učenici iz pećinačke škole sa gostima i podseti na Teodora Tošu Andrejevića, izvođača i muzičkog pedagoga, kompozitora, dirigenta i osnivača prve privatne muzičke škole u Beogradu, virtuoza na fagotu i violini“ – istakla je Trifunović.
Zamenica direktora OMŠ „Teodor Toša Andrejvić“ Aleksandra Pilipović zahvalala se pećinačkoj lokalnoj samoupravi i Kulturnom centru Pećinci na svesrdnoj podršci u funkcionisanju škole.
„Posebno smo zahvalni na podršci u vidu kupovine muzičkih instrumenata tokom svih ovih godina koliko se održava nastava u pećinačkoj opštini. Večerašnji koncert je pokazao da posvećeno radimo i negujemo talente u ovoj sredini i na tome smo zahvalni kako nastavnicima Marijani Antić, Ivani Ohmut, Branislavi Trifunović, Nikoli Panteliću, Srđanu Petroviću i Dejanu Ćirkoviću, tako i roditeljima samih učenika, a ponajviše pećinačkom Kulturnom centru čiji jubilej su upotpunili naši đaci“ – kaže Pilipović.
Vršilac dužnosti direktora pećinačkog KC-a, Slobodan Stanković istakao je da pored obezbeđivanja instrumenata za vežbanje deci koja pohađaju škola, Kulturni centar pruža prostornu i tehničku podršku pri funkcionisanju škole.
„Deca koja pohađaju muzičku školu dokaz su da kultura u manjim sredinama, kakva je naša, živi, i zbog toga ne treba da brinemo za našu budućnost kada je u pitanju negovanje talenata. Vrata naše ustanove će i dalje biti otvorena za sve one koji žele na bilo koji način da se bave kulturom, umetnošću i obrazovanjem, ali i za sve one koji imaju želju i potrebu da učestvuju u kreiranju kulturno-umetničkog, obrazovnog i zabavnog života naše opštine“ – rekao je Stanković.
Program je svečanootvoren „Tošinom pesmom“ koju je izvela nastavnica klavira Ivana Ohmut sa mlađim horom, nakon čega su izveli još jednu pesmu „Prijateljstvo“. Natalija Prijić i Petar Dražić predstavili su se u klavirskom duetu, Aleksa Memedović na gitari, Veljko Plavšić na harmonici, Aleksa Dražić na tamburi i Vanja Jankov na klaviru. Gost Vid Ognjanović iz Rume izveo je dve kompozicije na klarinetu i violini, dok se Lana Spasenović po prvi put predstavila na klaviru. Nida Nešić je imala solističku tačku, Milica Pandur se predstavila na gitari, dok se na kraju drugog bloka predstavio čuveni tamburaški trio: Aleksa, Božidar i Matej.
Učenici nižih razreda područnog odeljenja u Donjem Tovarniku pećinačke OŠ „Slobodan Bajić Paja“ upotpunili su koncert svojom plesnom tačkom, Mocartovim „Turskim maršom“ pod mentorstvom učiteljice Milena Harambašić.
Koncert je završen horskim numerama u izvođenju svih učenika pećinačkog odeljenja muzičke škole nakon čega su nastvnicama dodeljeni prigodni pokloni.