Greenfield lokacije
Dvorište Aksentijevog kućerka u Ogaru – najstarije sačuvane seoske kuće u Sremu i kulturnog dobra od izuzetnog značaja, juče je bilo u potpunosti ukrašeno u znaku kukuruza i kukuruzovine, baš onako kako su nekada izgledala seoska dvorišta u Sremu u vreme berbe jedne od najzastupljenijih poljoprivrednih kultura. Kuvao se kačamak, kokale kokice, ručno se krunio kukuruz i pravili čardaci od čokanja, a sve to protkano pesmom i igrom.
I ove godine Miholjski susreti sela su u Ogaru okupili brojnu publiku i izlagače, od udruženja žena, preko proizvođača meda, rakije i ukrasa, do slikara, proizvođača kožnih torbi i proizvođača sredstava za zaštitu bilja. Kurzovina fest se održava šest godina, a od pre tri godine je sastavni deo Miholjskih susreta sela, pod pokroviteljstvom Ministarstva za brigu o selu i Opštine Pećinci. Organizator manifestacije je Turistička organizacija opštine Pećinci, a direktorka TO Ljubica Bošković, kaže da je manifestacija nastala iz želje da se u široj javnosti promoviše Aksentijev kućerak, koji je jedan od omiljenih lokaliteta na turističkoj ruti kroz opštinu Pećinci.
„Osnovni cilj je bio promovisanje ovog blaga sela Ogara, naše opštine, ali i cele naše zemlje. Pošto se mi nalazimo u donjem, svinjskom Sremu, pošto je jedna od glavnih ratarskih kultura ovde kukuruz, ova manifestacija je u čast njegovog visočanstva kukuruza i na njoj se trudimo da ljudima damo do znanja koliko je kukuruz značajan u životu ljudi bio, a i danas je. Trudili smo se da bude bogato, da bude raznovrsno, da bude zabavno, a da bude i edukativno i kulturno“ – rekla nam je Bošković.
Manifestaciju je posetio i predsednik opštine Pećinci Siniša Đokić, koji je obišao štandove i poželeo dobrodošlicu izlagačima. On je tom prilikom istakao da se opština Pećinci ubrzano razvija, ali da se ne sme dozvoliti da zbog savremenog načina života naša deca zaborave svoje poreklo.
„Ovakve manifestacije su veoma značajne. Opština Pećinci zadnjih deset godina krupnim koracima gazi industrijski, ali moramo da sačuvamo i tradiciju – da znamo ko smo, šta smo i odakle smo“ – poručio je prvi čovek pećinačke opštine.
Udruženja žena iz pećinačke i okolnih opština pripremila su slane i slatke poslastice po tradicionalnim receptima, uz neizostavni „kolač na kurzovini“, a organizator je za sve učesnike i goste pripremio sremski paprikaš. Najveće interesovanje kod najmlađih je izazvalo takmičenje u ručnom krunjenju kukuruza, a učestvovali su i stariji koji pamte vreme kada se kukuruz krunio ručno. Najmlađi su se takmičili i u pravljenju čardaka od čokanja, a mogli su da se oprobaju i u streličarstvu, kao i da se upoznaju sa tradicionalnim znatima i veštinama na radionicama u pustovanju vune, šaranju tikava i grnčarstvu.
U kulturno-zabavnom delu programa nastupila su kulturno-umetnička društva iz opštine Pećinci, polaznici osnovne škole i vrtića iz Ogara i Dramska sekcija Kulturnog centra Pećinci, a posebnu draž manifestaciji dao je nastup kantautora Baneta Rosića – Leteće gitare. Kruna dana bio je koncert Garavog sokaka, kojim je u večernjim satima manifestacija privedena kraju.
Podršku u organizaciji Miholjskih susreta sela pružili su Udruženje žena „Ogarčanke“, Udruženje građana „Ogarnizacija“, Kulturni centar Pećinci i Mesna zajednica Ogar.
Učesnici programa:
Izlagači: