Greenfield lokacije
Pećinačko Udruženje žena „Kolevka Srema“ organizovalo je 17. septembra prvu manifestaciju posvećenu vezenim peširima. Manifestacija „Širi, širi vezeni peškiri“ okupila je ispred Kulturnog centra, uprkos kiši, udruženja žena iz naše opštine, ali i okolnih opština, a po rečima jedne od organizatorki manifestacije, Ljubice Štetić iz Kolevke Srema, za ovih devet godina koliko postoje, postoji i ideja da se organizuje jedna ovakva manifestacija.
„Želele smo da organizujemo manifestaciju čiju tematiku nema niko. Tako smo došle do vezenih peškira – obrednih, radnih i tradicionalnih, koji ne samo da su imali veliku i značajnu ulogu tokom raznih obreda, nego su nekada krasili i svaku kuću u Sremu. A, zahvaljujući podršci Kulturnog centra, Turističke organizacije opštine Pećinci i pećinačke lokalne samouprave uspele smo da organizujemo prvu, nadam se ne i poslednju, manifestaciju posvećenu vezenim peškirima: Sledeće godine slavimo 10 godina postojanja, tako da ćemo se potruditi na druga manifestacija bude daleko bogatija “ – rekla nam je Štetić.
Štandovi 12 udruženja žena bogato su bila ukrašena vezenim peškirima koje su obišli i ocenjivali Dubravka Kovačević Subotički, predsednica Skupštine opštine Pećinci, Jovan Devrnja, direktor KC Pećinci i Dušanka Stanković, etnolog u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici po čijim rečima je značaj obrednih peškira u Sremu nekada bio veliki, jer su oni imali svoju funkciju u svakom domaćinstvu, dok su danas značajni sa etnološkog stanovišta kao muzejski eksponati.
„Izuzetno su bitna udruženja žena koja danas neguju taj tradicionalni vez i uopšte neguju kulturu obrednih peškira. Još u 19. veku, u Habsburškoj monarhiji kojoj smo tada teritorijalno pripadali, postojale su škole gde su mlade žene učile da vezu. Na taj način se ustvari prenosilo to znanje sa generacije na generaciju, a interesantno je da je i tada, pre 200 godina, bio problem da se sačuva taj narodni vez. Mustre veza danas imamo sačuvane zahvaljujući pre svega katalozima koji su početkom 20. veka publikovani i objavljivani, ali mislim da je najlepše u svemu tome što je svaki taj peškir unikat za sebe, jer svaka žena prenosi svoje znanje, svoju maštu i kreativnost i tako stvara jedan poseban predmet koji je neponovljiv“ – izjavila je Stanković.
Tradicionalni, obredni i radni vezeni peškiri u Sremu su imali ne samo svoju funkciju, nego su svakodnevno pratili svaku porodicu i bili neizostavan deo nje – od venčanja, krštenja, preko slavske trpeze do devojačke spreme i čuvanja hleba. Tako su i organizatori na prvoj manifestaciji „Širi, širi vezeni peškiri“ uručili nagrade u deset kategorija, ali su uručili i dve specijalne nagrade:
Pored 12 udruženja žena, na manifestaciji su bili izloženi i proizvodi od meda samostalnog izlagača iz Ogara Asime Zulić Radošević, a program manifestacije su obogatili polaznici Osnovne muzičke škole „Teodor Toša Andrejević“ iz Pećinaca – Veljko Plavšić na harmonici i Andrej i Matej Stanisavljević na tamburuci, članovi Pevačkog društva „Svitac“ iz Deča, kao i članica Dramske sekcije KC Pećinci Jelena Nedeljković.