Greenfield lokacije
Predsednik opštine Pećinci Siniša Đokić potpisao je ugovor kojim će za čišćenje divlje deponije u Sremskim Mihaljevcima biti izdvojeno ukupno 1.428.000 dinara. Ministarstvo je izdvojilo 999.600 dinara, a opština Pećinci 428.400 dinara.
Ministarka zaštite životne sredine u Vladi Srbije Irena Vujović uručila je danas ugovore o dodeli sredstava za uklanjanje divljih deponija u 34 lokalne samouprave, kao i za projekte zaštite zemljišta u 14 gradova i opština u Srbiji. Ona je tom prilikom izjavila da će rezultat ovog konkursa biti više od 700 očišćenih lokacija za godinu dana.
Predsednik opštine Pećinci Siniša Đokić potpisao je ugovor kojim će za čišćenje divlje deponije u Sremskim Mihaljevcima biti izdvojeno ukupno 1.428.000 dinara. Ministarstvo je izdvojilo 999.600 dinara, a opština Pećinci 428.400 dinara.
„Opština Pećinci je sa Ministarstvom zaštite životne sredine već sufinansirala uklanjanje divlje deponije u Obrežu, a sa Pokrajinskim sekretarijatom za urbanizam i zaštitu životne sredine sufinansiramo radove na uklanjanju divlje deponije u Pećincima. Sopstvenim sredstvima smo uklonili deponiju u Šimanovcima i sanirali deponije u Ogaru, Donjem Tovarniku i Popincima“ – izjavio je predsednik Đokić i najavio da će lokalna samouprava nastaviti sa borbom za čistiju i zdraviju opštinu Pećinci.
„Ovo je značajna podrška lokalnim samoupravama za unapređenje stanja životne sredine i podizanje kvaliteta života građana. Neodgovorno i neadekvatno odlaganje otpada utiče na zagađenje vazduha, vode i zemljišta i zato je izuzetno važno da podižemo svest građana, jer jedino zajedno možemo da se izborimo sa ovim velikim problemom i da budućim generacijama ostavimo čistu i zdravu Srbiju“ – rekla je Vujović i istakla da je na više lokacija koje su očišćene u prethodnom periodu postavljen video nadzor, a i ove godine je, pored 80 miliona dinara namenjenih za uklanjanje deponija, obezbeđeno još 20 miliona za postavljanje video nadzora.
„Postavljanje video nadzora je značajno da ne bismo dolazili u situaciju da iznova čistimo iste lokacije. Kamere koje smo ranije postavili, povezali smo i sa Ekološkim informacionim sistemom „gReact“, što omogućava da se stanje na jednom očišćenim lokacijama prati u realnom vremenu. Putem sistema „gReact“ moći ćemo i da, na osnovu prijava građana, efikasnije rešavamo ekološke probleme i planiramo budžetska sredstva za naredne projekte. Do sada se pokazalo da su građani, na ovaj način, najviše prijavljivali upravo divlje deponije i zato i odvajamo sredstva za njihovo uklanjanje“ – rekla je ministarka.