Greenfield lokacije
Kancelarija za smanjenje siromaštva opštine Pećinci, koje je nedavno zvanično počela sa radom, preuzela je na sebe brigu o građanima koji su se do sada obraćali raznim opštinskim službama ili predsedniku opštine lično na „otvorenim vratima“.
Radno vreme Kancelarije je sredom od 7:00 do 19:00 časova, a ostalim radnim danima od 7:00 do 14:00 časova. Kontakt telefon za bliže informacije je 435-131.
Po rečima Snežane Gagić, načelnice Odeljenja za društvene delatnosti, na ovaj način se građanima koji imaju materijalnih problema pruža prilika da zarade sredstva koja su im potrebna.
„Uglavnom je reč o radno sposobnom stanovništvu koje nije u mogućnosti da nađe posao. Na ovaj način ćemo građanima vratiti dostojanstvo, jer ćemo ih uposliti i pružiti im priliku da zarade potrebna sredstva kroz društveno koristan rad, pa tako više neće biti primorani da mole za pomoć. Opština sa druge strane dobija uštede u budžetu, jer za poslove koje će obavljati korisnici usluga Kancelarije za smanjenje siromaštva neće morati da angažuje dodatne radnu snagu. Lokalna samouprava je već potpisala protokole sa ustanovama u kojima će korisnici moći da obavljaju društveno koristan rad. Ovo je jednostavno situacija u kojoj su svi na dobitku“ – rekla nam je Snežana Gagić i naglasila da će o tome ko može da obavlja društveno koristan rad odlučivati komisija, a da će korisnici za obavljen posao dobijati protivvrednost zarađenog novca u skladu sa pravilnikom.
Svečanom otvaranju Kancelarije za smanjenje siromaštva je nedavno prisustvovala i Njeno Kraljevsko Visočanstvo princeza Katarina Karađorđević, koja je već uputila pomoć u vidu kontigenta od 600 kilograma brašna i testenina, a po rečima Snežane Gagić u narednih desetak dana se očekuju još dva kontigenta pomoći.
Od Snežane Gagić smo saznali i da će uskoro u opštini Pećinci početi realizacija projekta „Izrada socijalne karte za osobe sa posebnim potrebama“, koji finansira Nacionalna služba za zapošljavanje. U okviru ovog projekta anketari Kancelarije za smanjenje siromaštva će obići svako naselje u opštini i popunjavati formulare koji će poslužiti da se sagledaju socijalne potrebe domaćinstava na teritoriji opštine.
„Kao polazna osnova će nam poslužiti evidencija Centra za socijalni rad i Odeljenja za društvene delatnosti, kao i saradnja sa mesnim zajednicama, a građani se mogu i sami javiti Kancelariji za smanjenje siromaštva putem telefona 435-131. Nakon tri meseca rada u okviru ovog Projekta, biće formirana baza podataka, koja će nam dati jasnu sliku o socijalnom stanju građana sa posebnim potrebama“ – rekla je Snežana Gagić.