Greenfield lokacije
Učenica sedmog razreda Osnovne škole “Slobodan Bajić Paja” iz Pećinaca, Tatjana Petošević nedavno je izabrana za mladog savetnika Zaštitnika građana, a samim tim postala je i član Panela mladih savetnika koji je osnovao Zaštitnik građana Republike Srbije. Tatjana je na taj način izabrana da predstavlja svoju generaciju iz naše opštine i na Panelima učestvuje u razgovorima i iznosi predloge o načinu poboljšanja položaja dece i mladih u našoj zemlji.
Na pitanje šta joj je bio motiv da se prijavi za mladog savetnika Zaštitnika građana, Tatjana skromno odgovara da želi pre svega da podstakne svoje drugare da saznaju svoja prava, da iskažu svoje stavove, ali i da pokrenu neka pitanja vezana za poboljšanje položaja dece u Srbiji.
“Izuzetno je važno da sva deca imaju podjednaka prava bilo kojoj naciji da pripadaju ili bilo da imaju neke smetnje u razvoju. Svi imamo podjednaka prava na obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, socijalnu zaštitu ili bilo koju drugu zaštitu koju nam garantuje država, a koje nam omogućavaju život i odrastanje bez nasilja i netolerancije” – rekla nam je Tatjana.
Na inicijativu nastavnice istorije Darije Švonja, Tatjana se prijavila za mladog savetnika, a prema rečima nastavnice Darije, u pitanju je veliki korak, ne samo za Tatjanu nego i za njihovu školu, jer je ona već ostvarila značajne kontakte sa ostalih 30 mladih savetnika iz čitave Srbije, koji će međusobno da razmenjuju saznanja i dolaze do konstruktivnih rešenja
Nastavnica Darija smatra da je Tatjana potpuno spremna da odgovori novim izazovima, jer kako nam je rekla, ne samo da je odličan učenik i predsednica Učeničkog parlamenta, Tatjana je u eri digitalne revolucije u 21. veku, instant vremenu u kojem živimo zainteresovana za prošlost i za proces spoznaje te prošlosti, što je svakako dugotrajan proces.
“Kada u nekome probudite želju za prošlošću u savremenom svetu, kada je sve digitalno i brzo dostupno, to je prava sreća. Ona je dete koje ide na takmičenje iz istorije, a istorija je učiteljica života. Da biste razumeli savremeno društvo u kojem živite, da biste mogli da se borite za ljudska prava vi morate da poznajete vreme iz kog su potekla ta ljudska prava, što je itekako dugotrajan proces. Od 1948. godine, odmah nakon Drugog svetkog rata, kada znamo da su ljudska prava bila itekako ugrožena, postalo je jasno da je to prioritetno i od 1950. godine u Ujedinjenim nacijama donešena je odluka da se 10. decembra na svetskom nivou obeležava Dan ljudskih prava. Spoznaja prošlosti nam olakšava budućnost” – kazala je nastavnica Darija.
Od trenutka kada je izabrana za mladog savetnika Zaštitnika građana, Tatjana je u Palati Srbija, zajedno sa 30 drugih mladih savetnika, ali i zaštitnikom građana Zoranom Pašalićem, učestvovala na Panelu mladih savetnika čiji je cilj bio promocija prava deteta na participaciju i aktivno učešće, a u okviru dve radionice su učili i razgovarali o osnovnim ljudskim i dečjim pravima. Zaštitnik građana Zoran Pašalić je tom prilikom rekao da zaštita ljudskih prava počinje zaštitom dečjih prava i da je glas dece u zaštiti njihovih prava isto toliko važan kao i glas institucija.