Greenfield lokacije
Polaznici Studija za muzičku edukaciju i obrazovanje Kulturnog centra Pećinci i vanredni učenici Muzičke škole „Petar Krančević“ u Sremskoj Mitrovici zajedno sa učenicima izdvojenog odeljenja u Pećincima koje funkcioniše u okviru Osnovne muzičke škole „Teodor Toša Andrejević“ u Rumi nastupili su u petak, 3. decembra, na Reviji muzičkih talenata simboličnog naziva „Muzikom do zvezda“ u sali Kulturnog centra.
Revija je održana u okviru manifestacije „Sajam kulture mladih na selu“ u Pećincima koja se realizuje četvrtu godinu za redom u organizaciji pećinačkog Kulturnog centra pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Opštine Pećinci.
Program je otvorio devetogodišnji Marko Plavšić iz Pećinaca koji je na klaviru izveo kompoziciju pod nazivom „Matador“ Džejmsa Bastiena, a pored njega u prvom delu programa nastupili su i trinaestogodišnji Andrej Stanisavljević iz Pećinaca koji je na tamburi izveo Etidu u H-molu Dmitrija Kabalevskog, devetogodišnja Milica Mihajlović iz Kupinova koja se na klaviru predstavila Etidom u a-molu Ludviga Šitea i desetogodišnji Veljko Plavšić iz Pećinaca koji je na harmonici izveo narodnu pesmu „Milica je večerala“.
Uoči drugog dela programa publika je upoznata sa radom Studija za muzičku edukaciju i obrazovanje koji pri Kulturnom centru Pećinci funkcioniše više od četiri decenije.
„Na samom početku bila je to muzičko-instrumentalna sekcija da bi vremenom prerasla u današnji studio. Saradnja sa Muzičkom školom „Petar Krančević“ u Sremskoj Mitrovici uspešno traje već 26 godina. Studio sadrži različite programe i aktivnosti namenjene muzičkoj edukaciji i obrazovanju kako dece i mladih, tako i odraslih. Od muzičkog zabavišta i pripremnog razreda, programa osnovne muzičke škole kao što su klavir i harmonika, grupnog muziciranja sve do realizacije značajnijih programa kao što su „Telo kao instrument“ i „Učite zajedno sa vašim detetom“. Svojim autentičnim nastupima, polaznici Studija generacijama stvaraju, vaspitavaju i neguju muzičku obrazovnu publiku i time u velikoj meri utiču na podizanje opšteg nivoa muzičke kulture u našoj sredini, što je i misija postojanja studija“ – ističe rukovodilac studija i muzički pedagog Branka Savić.
U ovom delu programa nastupili su: dvanaestogodišnja Mila Cvetković iz Pećinaca koja je na klaviru izvela kompoziciju „Tajna bašta“ Pola de Senevila, kao i desetogodišnji Aleksa Dražić iz Pećinaca koji se predstavio narodnom pesmom „Ej, kad sam sinoć“ i desetogodišnji Ivan Milićević iz Donjeg Tovarnika koji je na harmonici izveo kompoziciju „Palčić“ Viktora BuhVostova.
Publika je uoči trećeg dela programa imala priliku da se upozna i sa radom izdvojenog odeljenja u Pećincima pri rumskoj Osnovnoj muzičkoj školi „Teodor Toša Andrejević“ koje je sa radom počelo u septembru 2020. godine u prostorijama Kulturnog centra:
„Zahvaljujući podršci Opštine Pećinci i pećinačkog Kulturnog centra deci je omogućeno sticanje muzičkog obrazovanja na odsecima klavir, harmonika, tambura i od ove školske godine sa radom je počeo i odsek gitara. Odeljenje u Pećicnima trenutno ima blizu 50 učenika. Treba napomenuti da pećinačka lokalna samouprava pruža veliku podršku u obezbeđivanju novih instrumenata, pa su tako nedavno učenicima na raspolaganju i dve gitare, dok je zbirka muzičkih instrumenata Kulturnog centra obogaćena i električnim klavirom i Orfovim instrumentarijumom“ – istakla je nastavnica klavira Branislava Trifunović.
U samoj završnici Revije nastupili su trinaestogodišnji Pavle Maričić iz Pećinaca koji se na klaviru predstavio Etidom u G-duru Ludviga Šitea i desetogodišnji Matej Stanisavljević iz Pećinaca koji je na tamburi izveo kompoziciju pod nazivom „Podmoskovske večeri“ Vasila SoloVjova-Sedoja, a nastupili su i dvanaestogodišnji Branko Plavšić iz Pećinaca i trinanestogodišnji Miloš Stanković iz Pećinaca koji su zajedno na klaviru i harmonici izveli „Baladu za Adelinu“ Pola de Senevila. S obzirom da je od nedavno počeo sa radom odsek gitare u Pećincima i da se učenici tek upoznaju sa instrumentom, u njihovo ime nastupio je nastavnik gitare Viktor Đurić koji je izveo kompoziciju „Frevo“ Marka Pereira.
Učesnike su pripremali muzički pedagog Branka Savić (Studio za muzičku edukaciju i obrazovanje) i nastavnici u izdvojenom odeljenju u Pećincima OMŠ „Teodor Toša Andrejević“: nastavnica klavira Branislava Trifunović, nastavnici harmonike Nikola Pantelić i Nikola Jovanović i nastavnik tambure Dejan Ćirković. Svim učenicima i njihovim pedagozima uručene su zbirke poezije, izdanja „Srpske knjige“ iz Rume, kao i zahvalnice i buketi cveća.