Greenfield lokacije
Povodom Dečje nedelje, Kulturni centar Pećinci organizovao je muzičko-edukativne radionice za decu osnovnoškolskog uzrasta sa teritorije pećinačke opštine, kao i za korisnike Dnevnog boravka za decu i mlade sa smetnjama u razvoju u Subotištu, u okviru projekta „Zajedno u ritmu na selu – klasična muzika u crtanom filmu“, koji je podržao Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Kako nam je rekao direktor KC Jovan Devrnja, ova ustanova je tokom prošle godine u okviru projekta „Telo kao instrument – zajedno u ritmu na selu“organizovala aktivnosti za korisnike Dnevnog boravka sa ciljem da se uključe kao ravnopravni u projekte i aktivnosti namenjene deci i mladima, a evo i ove godine, kako kaže, aktivnosti su usmerene i na mlade u Subotištu.
„Sa druge strane, ovogodišnji projekat je nastavak pilot projekta održanog tokom Dečje nedelje 2020. godine kada su realizovane iste radionice u osnovnim školama u Šimanovcima, Pećincima i Ašanji. Usled uspeha u realizaciji zadatih ciljeva prošle godine, projekat je proširen na ostalih dvanaest sela u našoj opštini, čime je još jednom ispunjena težnja Kulturnog centra Pećinci da dopre do svakog mesta u opštini i time do svakog deteta“ – rekao nam je direktor Devrnja, i dodao da su za kraj aktivnosti u okviru ovogodišnjeg projekta, u saradnji sa OMŠ „Teodor Toša Andrejević“ iz Rume, planirana dva koncerta namenjena deci.
Iako je projekat posvećen Dečjoj nedelji, njegov obim od trinaest radionica prevazilazi mogućnosti realizacije svih radionica u jednoj nedelji, te će trajati u periodu od 5. do 19. oktobra. U prva dva dana, 5. i 6. oktobra, odrađene su četiri radionice u Brestaču, Subotištu, Kupinovu i Obrežu.Sledeće nedelje, biće posećeno šest sela u tri dana (12, 13. i 14. oktobar): Ogar, Donji Tovarnik, Karlovčić, Sremski Mihaljevci, Sibač, Popinci.
Radionicama su priključeni i klavirista Nataša Arsenijević iz Kupinova i gitarista Viktor Đurić iz Novog Sada, koji uživo na svojim instrumentima izvode popularne melodije iz crtanih filmova.
„Ciljevi postavljeni pred polaznike radionica su: upoznavanje sa klasičnom muzikom i primenom, ukazivanje na značaj klasike za opšte obrazovanje i razvoj ličnosti, obogaćenje zvučnog fonda, povezivanje koncepata iz oblasti muzike sa praksom, upoznavanje sa klavirom i gitarom, uključivanje dece i mladih sa smetnjama u razvoju u muzičko izvođaštvo“ – kazala nam je Branislava Trifunović, edukator i koordinator projekta.