Greenfield lokacije
U Šimanovcima je proteklog vikenda svečano otvorena Zavičajna kuća, prostor koji je osmišljen da bude mesto okupljanja meštana Šimanovaca, ali i prostor u kojem će, kako nam je rekao zamenik predsednika opštine Pećinci Zoran Vojkić, posetioci sa svih strana sveta moći da se upoznaju sa Šimanovcima, sa prošlošću i sadašnjošću, ali i sa vizijom budućnosti ovog naselja.
Kako nam je rekao predsednik Saveta mesne zajednice Šimanovci Aleksandar Mandić, ideja o osnivanju Zavičajne kuće Šimanovci potekla je od neformalne grupe građana „Volimo Šimanovce“, koju je prihvatila Mesna zajednica Šimanovci i realizovala je uz podršku Opštine Pećinci.
„Ovo je mesto gde ćemo evocirati uspomene, ali i mesto gde će, nadamo se, nastajati nove ideje. Mesto za sve ljude koji žele bolje da upoznaju Šimanovce, njihove ljude i njihove ćudi. Ova kuća je podsetnik da bez prošlosti nema budućnosti“ – izjavio je Mandić.
Na otvaranju Zavičajne kuće predstavljene su i dve knjige – monografija „Šimanovci“ i fotomonografija „Moja zemlja“.
Autor monografije Šimanovci, Aleksandar Đorđević, kaže da je ideja o monografiji začeta pre desetak godina, kada su različiti ljudi kojima su Šimanovci na srcu, iako neki od njih odavno ne žive u Šimanovcima, počeli da se bave Šimanovcima, svako iz svog domena rada i interesovanja.
„Prikupljajući stare fotografije, pisane materijale, priče i legende, ili fotografišući današnje Šimanovce i Šimanovčane, nekako smo se svi pronašli, upoznali, družili i došli na ideju da napravimo knjigu o Šimanovcima, koja je prvobitno zamišljena kao pisana monografija sa određenim brojem fotografija. Međutim, zahvaljujući nesebičnoj podršci Mesne zajednice Šimanovci i Opštine Pećinci uspeli smo da odštampamo i monografiju o Šimanovcima i fotomonografiju „Moja zemlja“ Slobodana Čavića, a na kraju smo, združenim naporima, sve te ideje sublimirali kroz Zavičajnu kuću. Kuća nije zamišljena kao klasična etno kuća, već kao prostor mnogo bliži današnjem vremenu, koji će kroz multimedijalne i interaktivne sadržaje predstaviti prošlost, sadašnjost, a nadamo se i budućnost Šimanovaca. Izdavač obe knjige je narodna biblioteka Pećinci, zahvaljujući čijim naporima su obe knjige završile i u biblioteci Matice srpske, što je za nas kao lokalne hroničare zaista velika čast“ – rekao nam je Đorđević i dodao da se nada da će ove knjige biti referentna tačka za neke buduće hroničare Šimanovaca.
Posetioci zavičajne kuće su mogli da pogledaju i izložbu fotografija Slobodana Čavića, Šimanovčanina koji svojim objektivom već godinama beleži zanimljive trenutke i likove svog zavičaja.
„Fotografije Slobodana Čavića su prepune emocija. Čovek kada gleda njegove fotografije oseća ambijent i ljude koji se nalaze na njima, njihov život i njihovo bitisanje. Na fotografijama starih zanatlija on perfektno spaja čoveka, posao koji radi i ambijent koji odražava život tog čoveka. To je ono što Slobodana Čavića izdvaja od ostalih fotografa“ – izjavio je Danilo Cvetanović, majstor fotografije i jedan od najstariji članova Foto saveza Srbije.
Svečanost su svojim nastupima upotpunile Anđela Denić, koja je govorila pesmu o Sremcu i Sremici, i Merima Radivojević koja je interpretirala odlomak iz knjige „Divani sa šora“ Đoke Filipovića, a zavičajnoj atmosferi su umnogome doprineli i šimanovački tamburaši pod vođstvom Slavka Jurišića.