Greenfield lokacije
Mladi istraživači Srbije i Opština Pećinci su juče, povodom obeležavanja Svetskog dana volontera, 5 decembra, u prostorijama Etno kuće u Kupinovu, organizovali radni sastanak pod nazivom “20 godina volonterskih programa na Obedskoj bari – izazovi i planovi daljih aktivnosti”, kojem su prisustvovali i predstavnici Agencije za razvoj opštine Pećinci, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode i Vojvodina šuma.
Volonterski programi na Obedskoj bari imaju dvadesetogodišnju tradiciju, a ove godine je održan i 15 međunarodni radno ekološki kamp Obedska bara, kao deo šireg projekta sanacije i revitalizacije Obedske bare pod nazivom “Povratak Ibisa”, koji zajednički realizuju upravljač Javno preduzeće Vojvodina šume, Opština Pećinci i Mladi istraživači Srbije, uz stručnu i savetodavnu pomoć Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine i Pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode.
Pozdravljajući skup, pomoćnik predsednika opštine Pećinci Milenko Velikić je čestitao mladim istraživačima jubilej – 20 godina sprovođenja aktivnosti na Obedskoj bari. „Opština je od samog početka prepoznala značaj programa koje na Obedskoj bari sprovode Mladi istraživači Srbije i od početka se uključila kao pokrovitelj. Novo rukovodstvo opštine ima sveobuhvatne planove za razvoj turizma i stoga ćemo ovakve aktivnosti ubuduće još snažnije podržavati i za njih izdvajati značajnija sredstva, kako bismo sačuvali ovaj biser prirode na našoj teritoriji, kojim svi treba da se ponosimo“ – rekao je Milenko Velikić.
Koordinator za međunarodnu razmenu volontera u Mladim istraživačima Srbije, Bojan Beronja, rekao je da je za 20 godina kroz Obedsku baru prošlo na stotine volontera iz celog sveta i da je Obedska bara odličan primer uspešne saradnje više institucija, „Gledajući slike od pre 20 godina sada ne biste mogli da prepoznate Obedsku baru. Imamo puno razloga da se hvalimo postignutim rezultatimau oblasti unapređenja stanja biodiverziteta i ostalih činilaca stanja životne sredine,ali i puno projekata koje tek treba da realizujemo“ – izjavio je Bojan Beronja.
Direktor Agencije za razvoj opštine Pećinci, Milan Aleksić, izneo je ideju da se sa ciljem proširenja turističke ponude na području Obedske bare krene i sa arheološkim iskopavanjima u dvorištu Etno kuće u Kupinovu, a arheolog Petar Odobašić iz Etno kuće je naglasio da je neophodno što pre obezbediti uslove za konzervatorske radove na Kupiniku, kako bi se sprečilo dalje propadanje ovog značajnog dela istorijske baštine, a kasnije pripremiti i projekat rekonstrukcije poslednjeg sedišta srpske srednjevekovne države.
Pokrajinski sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, dr Slobodan Puzović, nazvao je Obedsku baru „perjanicom“ aktivnih mera zaštite životne sredine u Srbiji. On je obavestio učesnike sastanka i da je u okviru međunarodnog Twining projekta, kao pilot projekat, usvojen i Međunarodni plan upravljanja Obedskom barom za period do 2020. godine, koji kao osnovne smernice ima očuvanje prirodne baštine, ali i negovanje kulture i običaja lokalne zajednice, a sve u okviru održivog razvoja i na dobrobit lokalnog stanovništva.
Volonter iz Ašanje, student ekonomije Ivana Banković, govorila je o svojim iskustvima na volonterskim kampovima u Francuskoj, Španiji i Portugaliji. „Volonterski kampovi su definitivno najlepše iskustvo u mom životu, jer sam kao volonter imala priliku da upoznam druge kulture ne kao turista, već kao stanovnik zemalja u kojima sam volontirala. Zato se nadam da će Mladi istraživači još dugo nastaviti da ovde organizuju volonterske kampove, jer svaka mlada osoba koja je ovde došla kao volonter, vratila se u svoju zemlju kao naš ambasador“ – izjavila je Ivana Banković.