Greenfield lokacije
Njegova ekselencija ambasador Japana Tošio Cunozaki posetio je sinoć opštinu Pećinci gde je zajedno sa predsednikom opštine Savom Čojčićem i predsednikom Skupštine opštine Nikolom Radosavljevićem, svečano otvorio izložbu japanske grafike XVIII i XIX veka - Slike efemernog sveta, iz privatne kolekcije Ninka Radosavljevića, čime je zvanično obeležen početak manifestacije „Dani japanske kulture u Pećincima“.
Predsednik opštine Pećinci, Sava Čojčić, istakao je da ova manifestacija približava bogatu kulturnu tradiciju Japana srpskom narodu, povezujući naša dva naroda i pružajući mogućnost da se upoznamo sa običajima Japana. „Narod Japana je mnogo puta pomagao Srbiji i drago mi je da nam se barem na jedan dan pruža prilika da ugostimo delegaciju japanske ambasade i još više učvrstimo i produbimo prijateljstvo. Verujem da je i gospodin Cunozaki, danas imao priliku da se upozna sa srpskim narodnim običajima, ali i sa potencijalima naše opštine.“ – kazao je Čojčić.
Japanski ambasador je izrazio uverenje da će se građani Pećinaca kroz sve delove bogatog programa Dana japanske kulture u Pećincima, bolje upoznati sa kulturom Japana. „Kako se ove godine navršava 130 godina od prve razmene zvaničnih nota između Japana i Srbije, iskreno se nadam da će ova promocija japanske kulture doprineti kako obogaćenju kulturnog života građana Pećinaca, tako i jačanju prijateljskih odnosa između Japana i Srbije“ – izjavio je Tošio Cunozaki.
Predsednik Skupštine opštine Pećinci, Nikola Radosavljević, rekao nam je da je kulturna manifestacija ono što je ovoga puta bilo u centru pažnje posete japanskog ambasadora Pećincima, ali da su mu ukratko predstavljeni i privredni potencijali opštine. „Nadamo se da će za razgovore o privrednoj saradnji biti još prilike. Njegovu ekselenciju očekujemo ponovo u Pećincima, kada ćemo moći da otvorimo i privredne teme, pokušamo da japanske privrednike upoznamo sa privredni mogućnostima naše opštine i pozovemo ih da kod nas posluju“ – rekao je prvi čovek pećinačkog parlamenta.
Predsednik opštine je gospodinu Cunozakiju na poklon uručio sliku izrađenu na sada već tradicionalnoj Likovnoj koloniji u Kupinovu, sa motivima pšenice i Hrama svetog Save.
Ovom prilikom, japanski ambasador i opštinska delegacija posetili su Muzej hleba u Pećincima, jednu od najvećih kulturnih znamenitosti ovog kraja, gde je osnivač muzeja Slobodan Jeremić-Jeremija upoznao visokog gosta sa razvojem tehnologije proizvodnje pšenice i hleba kroz vekove na ovim prostorima, ali i sa duhovnim aspektima hleba u srpskoj tradiciji.
U Osnovnoj školi „Slobodan Bajić-Paja“ učenici su nakon prigodnog programa gospodinu Cunozakiju uručili Pismo prijateljstva i Zbornik svojih radova posvećenih japanskoj kulturi, a izložbom i prezentacijom koju su pripremili, pokazali su koliko znaju o ovoj dalekoj zemlji.
Direktorka Kulturnog centra Pećinci Dejana Stamenković je ambasadoru poklonila kupinovo vino, kao primer zdravog proizvoda iz Srbije i monografiju „Fruškogorski manastiri“, kao jedan od simbola srpske duhovnosti, a PR Edukativnog centra Discipulus, mr Milana Mrkalj, opremila je tri učenice ekonomske škole u tradicionalnu japansku odeću gejši i ambasadoru uručila origami ždrala, na kojem su učenici osnovnih škola iz Pećinaca i Kupinova ispisali poruke prijateljstva japanskom narodu.
Visoki gost je poslužen i tradicionalnim sremskim đakonijama, koje su pripremila udruženja žena „Sremica“ i „Šimanovčanke“.
U okviru „Dana japanske kulture u Pećincima“, koje organizuje pećinački Kulturni centar, pod pokroviteljstvom opštine Pećinci i ambasade Japana, u toku naredne tri sedmice biće priređeni različiti kulturno-umetnički sadržaji kao što su književne večeri, projekcije filmova Akira Kurosave, ali i origami radionice za učenike osnovnih škola sa teritorije opštine.