Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Ponedeljak, 5. Novembar 2012.

Prvih 100 dana nove opštinske vlasti

Povratak

Prvih 100 dana nove opštinske vlasti
Prvih 100 dana nove opštinske vlasti

     Na današnjoj konferenciji za medije povodom prvih 100 dana nove vlasti u pećinačkoj opštini, predsednik opštine Sava Čojčić je izjavio da je u trenutku primopredaje vlasti na računu opštine bilo 1.100.000 dinara, a da je opštinski budžet u tom trenutku bio zadužen sa oko 500.000.000 dinara.

     „Zatekli smo ogromne dugove i veoma tešku situaciju u opštini kada smo preuzeli vlast. Suočili smo se sa dubiozom koja se meri milionima evra, sa zatvorenom administracijom i sa činjenicom da Pećinci više nisu “mesto prosperiteta”, kako su ga ranije nazivali. Šta smo za 100 dana uradili? Uspeli smo da stabilizujemo finansijsku situaciju i da rešimo veliki deo nagomilanih dugova koje nam je prethodna vlast ostavila. Uspeli smo da vratimo Pećince na investicionu mapu Srbije. Investicija Boša se uspešno realizuje, potpisan je memorandum o razumevanju sa firmom Kvatro, a interesuju se i drugi strani investitori. Otvorili smo opštinu za građane. Svaki građanin može da dođe, da iznese problem koji ima i da se uključi. To je veoma važno, jer smo mi vlast koja radi kao tim i koja prati glas građana” – izjavio je predsednik Čojčić.

     Po rečima predsednika Čojčića nova vladajuća koalicija je od prvog dana zauzela stav da neće platiti ni jednu fakturu koja nije validna. „Šta građevinska situacija podrazumeva: da je overeno od strane pečata nadzora i da je sprovedena javna nabavka po tom poslu, jednom rečju, da je posao pravno ispravan. Imamo slučajeva gde je sprovedena javna nabavka, a radovi uopšte nisu izvedeni. Najviše takvih situacija, a čekamo sada izveštaj kako privatne, tako i državne revizije, imamo po mesnim zajednicama gde se radilo pomoću štapa i kanapa, gde opština nije vodila dovoljno računa o transfernim sredstvima koja je usmeravala ka mesnim zajednicama“ – kaže prvi čovek pećinačke opštine.

     On je rekao i da je protiv, pre svega čelnika, prethodne vlasti podneto više od 30 prijava. „Imali smo jedan kredit koji su prethodnici potpisali, firma Graditelj NS sa AIK bankom, na 1.800.000 evra, gde smo bili prinuđeni, zbog pretnje blokadom, a izdatih naših menica, da podnesemo tužbu za privremenu meru. Dobili smo vrlo brzo presudu u Privrednom sudu u Novom Sadu i Apelacioni sud iz Beograda je potvrdio istu. Ja u ovom momentu i posle 100 dana ne mogu da kažem koliko je ostatak duga, zato što svakog dana, sada malo ređe, ispadaju neke fakture i ugovori i dolaze na naplatu”.

     Sava Čojčić kaže da je nova opštinska vlast za 100 dana isplatila 190 miliona dinara duga. „Mi smo pojačali i prihodovnu stranu. Naša lokalna poreska je utuživala i kompanije za porez na imovinu. Komotno možemo da kažemo da smo prihodovali duplo više nego što smo trošili i da je 100 od ovih 190 miliona čist dug nasleđen iz prethodnog perioda, dok je ostalih 90 miliona utrošeno na tekuću likvidnost. Danas na računu opštine Pećinci imamo 100 miliona dinara sredstava. To je novac koji smo dobili od Vlade Republike Srbije u dva transfera, jedan od 35 i jedan od 65 miliona dinara, a sve da bi mogli da servisiramo preuzete obaveze oko Bošove investicije u Šimanovcima. Aplicirali smo kod Ministarstva finansija i kod Vlade za 500 miliona dinara, imamo usmena obećanja da ćemo te pare vrlo brzo dobiti. Potreban nam je nastavak radova na kanalizacionoj mreži u Šimanovcima, pre svega na prečistaču koji smo trebali imati i ranije. Moramo da sredimo i puteve u radnoj zoni Šimanovci i da ih stavimo u funkciju da bi mogli da privučemo druge investitore i da reprezentujemo opštinu kao pogodnu za ulaganje pošto imamo veliki broj, kako domaćih tako i stranih privrednika, koji se raspituju o uslovima za investiranje u opštini Pećinci” – kaže predsednik Čojčić i dodaje da je pećinačka opština vraćena u prvih 5 u Srbiji, ali da je njegov cilj je da bude opština broj 1 za investiranje. „To svakako jesmo zbog povoljnog geo-strateškog položaja i zbog izuzetno niskih taksi i nameta investitorima, a pokazali smo se i kao ozbiljni serviseri dogovorenih i prihvaćenih uslova za realizaciju investicije Boš. Imamo u najavi još dve investicije za radnu zonu u Ašanji i vodimo pregovore sa jednim švajcarskim investicionim fondom oko izgradnje solarne centrale u katastarskim opštinama Karlovčić, Ašanja, Ogar i Obrež, na izuzetno neplodnom zemljištu šeste i sedme kategorije”.

     Kao uspeh nove opštinske vlasti predsednik vidi i otvaranje opštine prema građanima.”Kada smo došli u opštinu, glavni ulaz je bio zaključan. U opštinu se ulazilo kroz uslužni centar i sa zadnje strane zgrade, kroz Poresku upravu. Mislim da je to bilo nedomaćinski. Prvo što smo simbolično uradili, otključali smo glavni ulaz i dole postavili portira koji vodi evidenciju ko kada dolazi na posao i ko od stranaka i gostiju dolazi u opštinu. Posle desetak dana, uveli smo instituciju otvorenih vrata, gde svakog drugog petka imamo 30 do 50 građana sa veoma, veoma izraženim socijalnim problemima i pokušavamo to da rešavamo. Ima dosta građana koji dolaze i traže posao, socijalnu pomoć, ali na otvorenim vratima su se pojavljivali i ljudi sa idejama ili sa predlozima za privredna ulaganja I dalje tvrdim da ćemo pokušati da socijalu svedemo na najmanji mogući nivo, zato što kineska poslovica kaže: „Daj čoveku ribu i nahranićeš ga, nauči ga da peca i nikad gladan neće biti“. To moramo da prevaziđemo pod hitno. Za ovu godinu predvideli smo budžetom 50 miliona dinara socijalnih davanja. Opština, kao što su Pećinci, koja sebe smatra za mesto prosperiteta, ne sme u praksi da ima takvu socijalnu sliku i moramo pomoći našim građanima, pre svega, radno sposobnom stanovništvu da pronađe posao u sadašnjim i u budućim fabrikama” – konstatovao je na kraju Sava Čojčić.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje