Greenfield lokacije
Od 1. oktobra u lokalnim samoupravama je počeo da se primenjuje Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći sa ciljem da se svim građanima Republike Srbije obezbedi jednak pristup pravdi, bez obzira na materijalno stanje.
Na osnovu rešenja Ministarstva pravde, pružaoci usluga besplatne pravne pomoći u Opštini Pećinci su Boris Tarana i Biljana Milošević prema čijim rečima postoje tri grupe korisnika besplatne pravne pomoći: korisnici socijalnih usluga, lica lošijeg materijalnog stanja i ranjive grupe kao što su recimo deca, izbegla lica, žrtve nasilja.
“Građani koji imaju potrebu za beplatnom pravnom pomoći dolaze kod nas, donose neophodnu dokumentaciju kojom dokazuju da pripadaju jednoj od tri grupe korisnika i zatim im mi radimo Zahtev. Nakon izrade Zahteva, donosi se Rešenje o usvajanju navedenog Zahteva ili se donosi Rešenje kojim se Zahtev odbija, ukoliko nisu ispunjeni uslovi propisani Zakonom ili Pravilnicima. Ukoliko su ispunjeni uslovi stranka se upućuje na advokata koji je određen redom sa spiska advokata koje određuje Ministarstvo pravde” – rekla je Milošević, i dodala da protiv rešenja kojim se dozvoljava besplatna pravna pomoć nije dozvoljena žalba, dok je protiv negativnog rešenja, kojim se ne dozvoljava besplatna pravna pomoć žalba dozvoljena.
Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, dodaje Milošević, ima supsidijerni karakter.
“Po ovom Zakonu se može ostvariti pravna pomoć samo ako nije po drugom zakonu ostvarena. Besplatna pravna podrška i pomoć su zaista besplatni i snosi je lokalna samouprava, dok advokati ili Javni beležnici imaju pravo na naknadu prema tarifi koju odedi Vlada Republike Srbije, a ove troškove će takođe snositi pećinačka lokalna samouprava” – istakla je Milošević.
Sve dodatne informacije vezane za besplatnu pravnu pomoć u opštini Pećinci, građani mogu dobiti od pružaoca usluga Borisa Tarane (022/ 400 721) i Biljane Milošević (022/ 400 730), zgrada Opštine Pećinci, Slobodana Bajića 5.