Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Subota, 16. Novembar 2019.

Tamo gde prestaju reči, a počinje muzika

Povratak

Tamo gde prestaju reči, a počinje muzika
Tamo gde prestaju reči, a počinje muzika

Polaznici Studija za muzičku edikaciju i obrazovanje u Pećincima, sinoć su pećinačkoj publici prikazali njihovu najveću ljubav – muziku. Sjajnom pesmom „Molimo za finu tišinu“, Aleksandra Koraća rađenu na tekst Ljubivoja Ršumovića, započeo je Koncert klasične muzike, u okviru manifestacije „Sajam kulture mladih na selu“, koju organizuje Kulturni centar Pećinci, pod pokroviteljstvom Opštine Pećinci i Ministarstva za kulturu, sport i omladinu.

Kulturni centar kao centralna ustanova kulture u pećinačkoj opštini, po rečima direktora Jovana Devrnje, trudi se već dugi niz godina da raznovrsnim sadržajima najviše pažnje pokloni mladima.

„Sajam kulture madih je samo jedna od manifestacija koja za cilj ima predstavljanje mladih talenata sa teritorije naše opštine, koji se bave muzikom, glumom, pesmom, recitacijom, poezijom. Naš cilj je da deci, od najranijih dana pružimo na neki način utočište u našoj ustanovi, da im priuštimo raznovrsne sadržaje, gde će oni pronaći sebe i prikazati svoje talente i kreativnost, a ovakve manifestacije svakako da su neki vid podrške za svu tu decu. Nadamo se da će ona biti uzor drugima, i da će svake godine biti sve više talentovane dece na sceni našeg Kulturnog centra“ – izjavio je Devrnja.

A koncert klasične muzike polaznika pećinačkog Studija svakako je nesumnjivo dokazao da muzičkih talenata u opštini Pećinci ne manjka i da se ova deca ne bave samo muzikom, već i lepim vladanjem i izražavanjem. Tokom koncerta, izvedbe na klaviru i harmonici pratile su i najave, koje su deca sama pisala uz pomoć njihovog muzičkog pedagoga Branke Savić, koja kaže da je edukativna uloga muzike veoma značajna, s obzirom da podsticajno deluje na sveukupan razvoj ličnosti.

„U ovom nepreglednom okeanu najrazličitijih vrsta muzike, veoma je važno kakvu muziku biramo, jer ona utiče na našu svest, na naše mišljenje i ponašanje. Njome se iskazuje naša emocionalna priroda. Muzika ima esencijalni značaj za čovekov život, jer ima tu moć da drugima predstavi ko smo mi u stvari, pa zato se i kaže: reci koju muziku voliš i slušaš, pa ću ti reći ko si“ – istakla je Savić.

Tokom jednosatnog koncerta, polaznici Studija, inače vanredni đaci muzičke škole „Petar Krančević“ iz Sremske Mitrovice, predstavili su svako sebe i potvrdili da jasno osećaju svaki ton, da svaka nota zaigra i njima pre nego što je prenesu na dirke. Tako je Mila Cvetković, koja je ove godine osvojila drugo mesto na 6. Festivalu pijanizma u Sremskoj Mitrovici, izvedbom zanimljive kompozicije „Kina“, koja se izvodi samo na crnim dirkama klavira, približila kinesku muziku pećinačkoj publici na jedno veče. Njen prijatelj Branko Plaviš, koji je takođe, ove godine, osvojio Drugo mesto na Festivalu pijanizma, ostavio je sinoć jako lep utisak zrelog sviranja izvedbama Burgmilerove Etide i Berkovičeve Varijacije na temu Paganini.

Takođe, sjajna Dunja Srdić prikazala je svoj talenat izvodeći Malatovu Etidu za pevajući hor i akorde, koja se izvodi sa ukrštenim rukama, kao i Fandango, a zajedno sa Dušanom Plavšićem izvela je i Nemačku igru za četiri ruke. A da klasična muzika može biti vesela i pristupačna, kao i veoma zabavna prikazao je Dušan Plavšić kompozicijama „Zabavljač“ i Pirati“.

Kažu da je harmonika odavno prevazišla svoju folklornu namenu i da se ponosno priključila porodici klasičnih instrumenata, a to nam je na koncertu dokazao Miloš Stanković, koji je na harmonici, uz korepeticiju Branka Plavšića na klaviru, izveo „Uspavanku“ i „Starinsku igru“. Svoj prvi javni nastup na klaviru imao je Pavle Maričić, koji je izveo „Ukrajinsku narodnu pesmu“ i „Vrtešku“, a zanimljive kompozicije tokom jednosatnog koncerta izveli su za klavirom i Marko Srdić i Višnja Simić. Najmlađi polaznici Studija Ana Pavković i Marko Plavšić svojim glasovima ulepšali su veče učestvujući u horiću.

A da je koncert bio uspešan složila su se sva deca, kao i publika koja je uživala u magičnim tonovima klavira i harmonike. Miloš Stanković je rekao da mu je ovaj nastup bio najlepši do sada, a Branko Plavšić je veoma zahvalan što je u prilici da pohađa časove klavira, kao i vremenu koje provodi sa svojom nastavnicom, jer kako kaže, na časovima ne uče samo da sviraju, nego i dosta razgovaraju.

Dunja Srdić svira klavir već tri godine, a muzičku školu završava po programu za ubrzano napredovanje. Cilj joj je da pored niže muzičke završi i srednju muzičku školu, jer kako kaže izuzetno voli klavir.

„Za mene je klavir najbolji prijatelj jer on uvek razume sva moja osećanja, i uvek uzvrati tačno onoliko koliko mi njemu zaista damo“ – rekla je Dunja.

Možda je koncert bio uspešan upravo zbog te ljubavi prema muzici, klaviru i harmonici, zbog osećanja koja su u njih utkala ova deca, zajedno sa svojom nastavnicom, a možda je konačno Tango za Evoru, koju su na kraju izveli polaznici Studija, uz zvono i klavir i uz malu koreografiju, dočarao magičnu notu i veličanstvenu lepotu i moć muzike.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje