Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Utorak, 7. Septembar 2010.

Nove tehnologije - siguran plasman

Povratak

Nove tehnologije - siguran plasman
Nove tehnologije - siguran plasman

     Nova investicija u opštinu Pećinci ovoga puta je stigla u obliku zajedničkog preduzeća, jedne domaće i jedne strane kompanije. U utorak, 7. septembra, potpisan je ugovor između domaće kompanije Termomont iz Šimanovaca i italijanske kompanije Elmek(Elmec), kojim je formirano novo preduzeće Termomont Elmek. Novoformirana firma proizvodiće ekološke gorionike na drveni pelet. Ovakvi gorionici će se sada po prvi put u potpunosti proizvoditi u našoj zemlji, a cilj osnivača je da ih plasiraju, ne samo na srpsko tržište, već i na tržište Evropske Unije, CEFTE i Rusije. Ulaznicu na rusko tržište predstavlja, kako bescarinski sporazum između Srbije i Rusije, tako i činjenica da Termomont već ima izgrađenu poziciju na ruskom tržištu, potpisanim izvoznim aranžmanom sa ruskim partnerom u vrednosti od dva miliona evra.

     Kako nam je rekao direktor italijanske kompanije Federiko Markante, ovo je dobra prilika da se razvije novi proizvod za srpsko i evropsko tržište, ali i za ostala tržišta, a posebno za rusko. „Mislim da je Rusija u ovom trenutku veliko novo tržište za Evropsku Uniju, a samim tim i za Italiju i Srbiju i da je u pitanju tržište, koje će se u budućnosti razvijati“ – kaže Federiko Markante – „Posebno je značajno što će novoformirano preduzeće proizvoditi visokotehnološki proizvod, koji je potpuno ekološki i koji ne ostavlja nikakvog traga na životnu sredinu. Grejanje na pelet je znatno čistije od grejanja na ugalj, a pri tom znatno jeftinije od grejanja na naftu ili gas“.

     Po rečima vlasnika kompanije Elmek Fernanda Markantea, ova kompanija je tražila načinda svoju delatnost proširi van granica Italije i pravu priliku je našla upravo u Srbiji. Naime kompanija Elmek se bavi proizvodnjom gorionika i spoj sa kompanijom Termomont, koja proizvodi kotlove za grejanje delovao mu je kao dobitna kombinacija. „Za kompaniju Termomont sam saznao od svojih prijatelja u Srbiji, sa kojima sam već sarađivao i prepoznali smo zajednički cilj. Duboko verujem u ovaj projekat, jer novi proizvod nije samo ekološki prihvatljiv i ekonomski isplativ, već pruža i komociju pri upotrebi, s obzirom da je grejanje na pelet u potpunosti automatizovano, a nove generacije zbog ubrzanog tempa života, neće imati vremena za loženje i čišćenje gorionika“ – rekao nam je Fernando Markante.

     U novu firmu italijanska kompanija unosi tehnologiju proizvodnje gorionika, a termomont svoje proizvodne resurse. „Novim proizvodom, mi rešavamo problem nabavke gorionika, jer više nećemo morati da ih uvozimo. Na taj način rešićemo i problem kontinuiteta u nabavci, ali i smanjiti troškove nabavke gorionika, što ni slučajno nije zanemarljivo. Termomont je u proteklom periodu ostvario značajan prodor na rusko tržište, a sa gorionicima novoformirane firme, povećaćemo i konkurentnost našeg konačnog proizvoda – grejnih kotlova na stranom tržištu“ – rekao je glavni menadžer prodaje Termomonta Nebojša Atanacković – „Dobra strana ove saradnje je i to što u startu ne zahteva velika ulaganja, jer Termomont već ima i opremu i prostor i ljudstvo neophodne za pokretanje nove proizvodne linije, a očekujemo značajne finansijske efekte. Ukoliko tržište kotlova na pelet bude raslo onako kako očekujemo, proširenjem proizvodnje stvoriće se i uslovi za otvaranje novih radnih mesta“

     Potpisivanju ugovora je prisustvovao i predsednik Skupštine opštine Pećinci Živko Marković i predstavnici Privrednih komora Srema i Vojvodine. Živko Marković nije krio zadovoljstvo zbog nove investicije u Opštini Pećinci. „Značaj novih investicija u našoj opštini je što pored novih radnih mesta, donose i nove tehnologije. I od ove firme očekujem realizaciju jednog novog proizvoda, koji će imati apsolutnu prohodnost, kako na domaćem i ruskom, tako i na evropskom tržištu. S obzirom da se Termomont već dokazao kvalitetom svojih proizvoda, ovo će za njih biti samo nadogradnja proizvodnog asortimana, koja će im obezbezbediti da u budućnosti neće imati nikakvih problema sa plasmanom na bilo koje tržište“ – rekao je Živko Marković.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje