Republika Srbija OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Autonomna Pokrajina Vojvodina OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
OPŠTINA PEĆINCI, mesto prosperiteta
Subota, 13. Februar 2016.

Da ne „bacamo“ đubrivo, već da prihranjujemo useve

Povratak

Da ne „bacamo“ đubrivo, već da prihranjujemo useve
Da ne „bacamo“ đubrivo, već da prihranjujemo useve

Tokom protekle nedelje pećinačko udruženje poljoprivrednika i Agencija za razvoj opštine Pećinci organizovali su trodnevno savetovanje za poljoprivrednike o brojnim temama, među kojima i o prihrani pšenice, pripremi zemljišta za prolećnu setvu i stočarstvu. Savetovanje je organizovano u saradnji sa Poljoprivrednom stručnom službom (PSS) Sremska Mitrovica, čiji su stručni saradnici Vladimir Marić, Željko Grovac, Zoran Martinović i Senka Mišković bili na raspolaganju poljoprivrednicima za sva pitanja iz ovih nekoliko oblasti.

Savetovanjima koja su održana u Pećincima, Kupinovu i Donjem Tovarniku prisustvovali su poljoprivrednici iz svih 15 naselja pećinačke opštine, a predsednik udruženja poljoprivrednika Mitar Ristivojević kaže da se udruženje trudi da savetovanja koja organizuje budu aktuelna i u skladu sa kalendarom sezonskih radova u poljoprivredi.

„Tako smo se ovoga puta opredelili za pripremu zemljišta za prolećnu setvu i za prihranu pšenice. Nastojimo da poljoprivrednike usmerimo da se pri upotrebi mineralnih đubriva pridržavaju preporuka dobijenih na osnovu analize zemljišta, a zahvaljujući finansijskoj podršci lokalne samouprave brojnim gazdinstvima smo obezbedili i besplatnu analizu zemljišta. Mislim da ovakav pristup kod nas još uvek nije zastupljen u dovoljnoj meri, ali da ćemo stalnim radom na terenu doći do toga da više ne „bacamo“ đubrivo, već da prihranjujemo useve“ – izjavio je Ristivojević.

Tokom savetovanja pećinački poljoprivrednici su imali priliku da se bliže upoznaju sa EU programom IPARD 2, kroz koji će do 2020. godine u ruralni razvoj biti plasirano 175 miliona evra, a najavljeno je da će i ove godine biti organizovano prikupljanje ambalaže od sredstava za zaštitu bilja.

„Ovu akciju, kao i prošle godine, organizujemo u saradnji sa udruženjem inostranih proizvođača sredstava za zaštitu bilja SECPA. Apelujemo na poljoprivrednike da čuvaju upotrebljenu ambalažu od hemijskih sredstava, a do kraja februara biće objavljen tačan datum i satnica prikupljanja ambalažnog otpada po naseljima“ – objasnila je Senka Mišković.

Kalendar

Kliknite na označeno polje za detalje