Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Недеља, 24. Март 2019.

Три потенцијална бањска локалитета у општини Пећинци

Повратак

Три потенцијална бањска локалитета у општини Пећинци
Три потенцијална бањска локалитета у општини Пећинци

У општини Пећинци налазе се 3 од 50 локалитета погодних за развој бањског туризма у 33 општине у Војводини, резултати су студија развоја 50 потенцијалних бањских локалитета на подручју АП Војводине, презентованих 15. марта у Скупштини АП Војводине.

Студије је уручио покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић, а у име пећиначке локалне самоуправе примила их је директорка Туристичке организације општине Пећинци Љубица Бошковић.

„За нас је изузетно значајно што су чак три локалитета у нашој општини од стране стручњака издвојени као погодни за развој бањског и здравственог туризма. Студије садрже детаљне анализе природних лековитих фактора и стручне препоруке за развој локалитета у Пећинцима, Купинову и на Обедској бари, и одлична су основа за планирање будућих инвестиција којима би у великој мери била обогаћена туристичка понуда у пећиначкој општини‟ - рекла нам је Бошковић.

Студије је израдио Покрајински секретаријат за привреду и туризам у сарадњи са Рударско-геолошким факултетом Универзитета у Београду, као и стручњацима Медицинског и Архитектонског факултета Универзитета у Београду. Оне представљају свеобухватну анализу потенцијала природног лековитог фактора, која поред подземних вода укључује и лековита блата, гас и климу. Сам предмет и обим истраживања укључивао је мултидисциплинарни тим стручњака.

„Ово је историјски подухват за будуће генерације. Студије би требало да доведу не само нове инвестиције, кроз јавно-приватно партнерство, већ и повећање броја ноћења, посета, као и потрошње новог туристичког таласа, али и до запошљавања и смањења трговинског дефицита. Определили смо се за модел гринфилд инвестиција у бањском и здравственом туризму. На локалним самоуправама је да определе модел улагања‟ - изјавио је покрајински секретар Иван Ђоковић и додао да је управо у здравственом и велнес туризму евидентирана највећа мултипликација, и до седам пута на један уложен динар.

Студијама је одређено је укупно шест категорија експлоатације природног фактора на одабраним локацијама у Војводини и то су јавне чесме, експлоатација лековитог блата, јавна купатила, велнес и спа, спортско-рекреативни центри, аква паркови, специјалне болнице и рехабилитациони центри.

Календар

Кликните на означено поље за детаље