Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 30. Април 2009.

Запошљавањем против кризе

Повратак

Запошљавањем против кризе
Запошљавањем против кризе

Реализацијом програма подстицања запошљавања, до краја 2009. године требало би да буде отворено између 15 и 25 хиљада нових радних места у Војводини.

     На иницијативу председника Скупштине општине Пећинци Живка Марковића, у Пећинцима је 30. априла одржан састанак привредника који послују у општини и представника покрајинског Секретаријата за запошљавање, а у циљу успостављања сарадње на отварању нових радних места. Покрајински секретар за запошљавање Мирослав Васин упознао је привреднике са могућностима коришћења бесповратних средстава за отварање нових радних места и са програмима подстицања запошљавања. За те програме, Извршно веће Војводине је предвидело пет милијарди динара, а њихова реализација требало би да очува постојећи број радних места (520.000) у Војводини и да активира помало заборављени принцип солидарности и чвршће сарадње послодаваца, предузетника, синдиката, незапослених и покрајинских институција, како би заједно, синергијом знања, идеја и способности, лакше пребродили економску кризу.

     Последице кризе у Војводини су присутне, али је још израженија тендецнија да се у јавности стање приказује горим него што јесте, нарочито у области запошљавања, рекао је Мирослав Васин. После две и по године перманентног смањења незапослености у Војводини, у прва три месеца ове године број незапослених је већи за 7000, што је за покрајинску владу био разлог више да одлучно крене у спровођење мера за подстицање запошљавања.

     - Ми смо пре два месеца заједно са синдикатима и послодавцима Војводине сачинили платформу за деловање у предузећима где се јави вишак запослених. У претходна два месеца смо посетили 30 предузећа, где смо покушали да нађемо решење да људи не буду отпуштени. У већини предузећа успели смо заједно да нађемо решење да се сачувају радна места, у неким предузећима смо успели да ублажимо намере послодаваца да отпусте раднике због проблема које имају, а у неким предузећима нажалост нисмо могли ништа да учинимо, јер су нам послодавци предочили да имају објективне проблеме, због којих не могу да задрже раднике. У том случају, наша брига је била како да упослимо те људе који су технолошки вишкови, и да им обезбедимо права која им припадају по основу година радног стажа. Желели смо људима који су остали без посла, као и другим незапосленим лицима у Војводини, да пружимо другу шансу – да осмислимо програме где ће они наћи своју шансу код новог послодавца, у другом сектору, или кроз самозапошљавање. У овом моменту имамо за осам одсто мање незапослених него у марту 2008. године. Према томе, криза делује, она се манифестује кроз повећање броја незапослених, али је стање далеко од црних прогноза песимиста, који су у децембру прошле године тврдили да ће у априлу доћи до колапса у области запошљавања и да ће 150.000 људи остати без посла. Ми смо желели програмима подстицања запошљавања да сусретнемо кризу на пола пута и да спречимо њену ескалацију. Показаћемо да у деловању најжешће кризе може да се отвори више радних места ако имамо програме и идеје, него у годинама када се није ни говорило о економској кризи. На крају ове године нећемо имати исту структуру радних места као на почетку године, али имаћемо више запослених кроз програме самозапошљавања, пријема приправника и програме јавних радова. Сачинили смо 14 програма, од којих су шест стратешки, а осам су пратећи програми. Конкурси за нова запошљавања су објављени средином априла, а ових дана већ се приближавамо броју од 1000 новоотворених радних места - рекао је Васин.

     Први стратешки програм је програм самозапошљавања, који није нов, али је знатно поједностављен – он људима без посла нуди бесповратна средства у износу од 130, односно 160 хиљада динара за покретање сопственог посла, а једини услов да средства буду неповратна је да новоотворена фирма ради две године. Премда песимисти говоре да данас «само луд човек може да отвори радњу или предузеће», у Војводини је по програму Извршног већа до сада 600 људи отворило своје радње или мала предузећа. Они су препознали да је управо сада моменат да искористе погодности које им покрајинска влада нуди и да стану на своје ноге. Само за последњих десетак дана, рекао је Васин, стигло је 500 захтева за отварање радњи, а заједно са претходним конкурсом има укупно 675 захтева за отварање радњи које ће Секретаријат за запошљавање одобрити до 15. маја.

     Друга мера је отварање нових радних места код постојећих послодаваца. Послодавац који запошљава незапосленог, добија субвенцију од 130.000 динара за свако незапослено лице, под једним условом: да две године не смањује број запослених у свом предузећу, осим под оправданим околностима (одлазак у пензију, на породиљско одсуство и слично). И овај програм је демантовао тврдњу да послодавци у кризи не запошљавају нове раднике: за претходних 10 дана, стигло је око 300 захтева за отварање нових радних места, иако је конкурс тек у почетној фази и за њега се још није довољно чуло.

     Трећи програм, од кога се и највише очекује, односи се на запошљавање приправника млађих од 30 година. Овај програм осмишљен је у сарадњи са Министарством за економију и планирано је да по том основу буде запослено најмање 15.000 младих. Десет комплетних плата приправника са свим доприносима обезбедиће Извршно веће Војводине, а две плате послодавац. Једина обавеза послодавца је да омогући приправнику полагање приправничког испита. Уколико одлучи да га после тога прими на посао, послодавац добија субвеницију од 130 хиљада динара.

     - Овај програм је изузетно занимљив за послодавце, јер им омогућује да, практично о трошку државе, запосле младог човека који ће им бити помоћник и који ће допринети унапређењу пословања, а осим тога – пружа послодавцу осећај задовољства што учествује у једној тако важној мисији као што је пружање прве шансе младом човеку. За младе приправнике овај програм је од непроцењивог значаја, јер им пружа прилику да знања која су стекли у школи или на факултету примене у пракси и да се обуче за посао. Многима од њих, ако се покажу на првом послу, послодавац ће понудити радно место, а уколико не остану у тој фирми, добиће знатно веће могућности да нађу посао, јер ће моћи да конкуришу за она радна места где се тражи искуство и положен приправнички испит – објаснио је Васин и додао да ће се овај програм реализовати кроз низ кампања, као што су «Сваки занатлија – један приправник», «Сваки спортски клуб – један тренер», «Свако веће ловачко удружење – један туризмолог» и слично.

     Програм запошљавања кроз јавне радове има за циљ да упосли раднике са нижим стручним квалификацијама који иначе теже долазе до посла. Неки од пројеката јавних радова, попут изградње депоније у Срему или озелењавања Војводине, биће активирани уколико криза буде драстично утицала на смањење броја запослених. Кроз пројекте јавних радова биће уређена војвођанска села, подигнути ветрозаштитни појасеви поред путева, уклоњене дивље депоније, ископани канали...

     Мирослав Васин је упознао пећиначке привреднике са специфичним погодностима које могу да добију у циљу остварења својих планова, а које су неки привредници у другим општинама већ искористили – на пример, уколико подижу производне погоне где ће да запосле раднике, могу унапред да добију средства за запошљавање људи, и да тако умање потребна средства за своју инвестицију.

     Привредници су имали прилику да покрајинском секретару поставе низ конкретних питања, а општи утисак након завршене презентације је био да овај програм Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова, пружа широке могућности, како незапосленима за проналажење посла, тако и привредницима да под повољним условима унапреде рад и пословање.

Календар

Кликните на означено поље за детаље