Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 26. Јануар 2012.

15 добрих начина за очување природе

Повратак

15 добрих начина за очување природе
15 добрих начина за очување природе

     Три месеца након београдске премијере, у холу основне школе „Душан Вукасовић-Диоген“ у Купинову, 26. јануара, отворена је изложба под називом "15 добрих начина за очување природе". Изложба је организована поводом 26. јануара, Светског дана образовања о заштити животне средине, а производ је сарадње Младих истраживача Србије, општине Пећинци, управљача резерватом Обедска бара и локалног становништва.

     Како нам је рекао један од организатора изложбе, координатор размене волонтера Младих истраживача Србије, Бојан Бероња, изложба садржи управо сликовите начине на које обични грађани могу да утичу на промену стања у области заштите животне средине. „Изложба говори о наизглед малим стварима попут уштеде енергије, уштеде папира, бацања смећа и свих других ствари које свакодневно можемо да радимо, а које директно утичу на потенцијално решавање неких проблема. У школи у Купинову смо, јер смо са овом установом већ сарађивали на пројекту енергетске ефикасности, која директно утиче на квалитет ваздуха у локалној средини, а самим тим и у резервату Обедска бара. Наравно, у школи смо и зато што се Млади истраживачи Србије баве и едукацијом младих, трудећи са да код њих створимо навике у поношању које доприносе очувању животне средине“ – изјавио је Бојан Бероња.

     По речима Петра Одобашића из Агенције за развој општине Пећинци, Млади истраживачи Србије већ су 20 година присутни на Обедској Бари, где врше истраживања и спроводе разне заштитне активности, а овогодишњи Волонтерски камп биће петнаести по реду. У духу ове успешне вишедеценијске сарадње, током 2012. године је планирано више једнодневних акција радног, едукативног и промотивног каракера, а прва од њих је управо данашња изложба. „То што је изложба отворена у једној образовној установи у Купинову, говори о значају Обедске Баре, не само на локалном и регионалном већ и на светском нивоу. Потреба за њеним очувањем је константна, а ко ће боље чувати један овакав природни ресурс од људи који свакодневно живе око Обедске Баре и са њом“ – каже Петар Одобашић.

     У купинској школи изложба ће бити отворена до 2. фебруара, када ће бити пресељена у Културни центар Пећинци.

Календар

Кликните на означено поље за детаље