Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 13. Септембар 2018.

Купиново добило „Чуваркућу“

Повратак

Купиново добило „Чуваркућу“
Купиново добило „Чуваркућу“

Купиново је у суботу 8. септембра било домаћин културне манифестације „Чуваркућа“, која промовише богатство културне баштине. У сали Дома културе посетиоци су били у прилици да уживају у лепотама Срема и Војводине, и да се ближе упознају са културно-историјским наслеђем Купинова, а по речима председника Савета месне заједнице Перице Одобашића, разлог зашто је Купиново одабрано да учествује у овом представљању 12 насеља из целе Војводине, лежи управо у његовој специфичности.

„Свако од одабраних насеља Војводине је посебно на свој начин, али оно што Купиново издваја од других управо је богато културно-историјско наслеђе и континуиран живот који траје на овим просторима више од 8000 година. Наравно, Купиново је имало посебан историјски и културни развој с обзиром да се налази на најјужнијој тачки Срема и Војводине, и да је српски живаљ током својих миграција кроз историју прве поседе ван територије матице Србије имао управо овде у јужној Угарској. Када говоримо о културно-историјском наслеђу пре свега треба истаћи остатке тврђаве Купиник – последње престонице српске средњовековне државе, затим цркву светог Луке - прву православну богомољу у Војводини, као и да, иако смо мало село имамо три православна храма и да је можда управо то наша посебност“ – истакао је Одобашић и додао да је Купиново веома хомогена национална средина са већинским српским становништвом, а што се тиче националних мањина заступљена је једино Ромска, која је равноправно укључена у све поре друштва.

Културна манифестација започела је отварањем изложбе уметничких слика насталих у колонији „Чуваркућа“, а тема која повезује све радове настале у колонији управо је мултикултуралност Војводине. Изложбу је отворио наш сликар Драгољуб Триндић из Карловчића, а посетиоци су били у прилици да погледају слике Ђорђа Ковачева, Ђорђа Беаре, Марте Киш Бутерер, Павела Попа, Ђерђи Ачаји, Даниеле Морариу и Доминике Морариу, као и дела вајара Андреја Васиљева Баћа.

Лепоте Купинова и општине Пећинци у купинском Дому културе представили су још чланице Удружења жена „Мајка Ангелина“ из Купинова, жене привредници Мирјана Грозданић и Слађана Пекић, као и Туриситичка организација општине Пећинци. Вредне Купинке припремиле су за све посетиоце и госте традиционална сремска јела – насуво ваљушке, колаче на курзовини и салчиће, а народну традицију приказали су чланови Културно-уметничког друштва „Купиник“ играма из Срема и Војводине. Након културно-уметничког програма госте и посетиоце забавио је Ромски тамбурашки оркестар из Купинова.

Једни од посетиоца културне манифестације у суботу били су и млади волонтери петог Међународног археолошког кампа у Купинову, који су дошли из Мексика, Јапана, Русије, Француске, Италије, Белгије и Србије, а како нам је рекао Перица Одобашић, иначе и један од организатора Кампа, управо су они употпунили манифестацију и додатно креирали слику различитости и спој култура.

Након манифестације за све госте уприличен је излет до Етно куће „Путник“, која је и седиште Турстичке организаје општине Пећинци, где их је поздравила директорка Љубица Бошковић, да би затим, преко канала Вок кренули у обилазак средњевековног града Купиника и Обедске баре. Манифестација је завршена причом управо о посебностима данашњег насеља Купинова кроз осврт на историјска дешавања везана за Купиник, који је од пограничне тврђаве, преко угарског „краљевског“ града и резиденције српских деспота постао последња престоница српске средњевековне државе.

Културну манифестацију „Чуваркућа“, која има за циљ промоцију заједништва и сарадње националних, верских и културних заједница у Војводини, са паролом „Војводина наша кућа“, финансијски подржава Европска унија, Балкански фонд за демократију Немачког Маршаловог фонда САД и амбасада Краљевине Норвешке у Београду. До сада је “Чуваркућа” одржана у Бачком Петровом Селу и Ардацу, а у наредним месецима ће се представити још девет војвођанских места. Централна манифестација биће организована у Новом Саду.

Календар

Кликните на означено поље за детаље