Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Уторак, 11. Септембар 2018.

Уз добро расположење и марљив рад, ефекти све видљивији

Повратак

Уз добро расположење и марљив рад, ефекти све видљивији
Уз добро расположење и марљив рад, ефекти све видљивији

У Купинову је у току 5. Археолошки међународни волонтерски камп „Купиник 2018“, а девет волонтера из седам земаља од 2. септембра вредно ради на уклањању инвазивног растиња на прилазима средњевековне тврђаве Купиник. Волотере је недавно посетио и председник општине Пећинци мр Жељко Трбовић, који је током разговора са младим камперима истакао значај њиховог посла.

„Пре свега желим да нагласим да је посао који ови млади људи раде изузетно значајан за нашу локалну заједницу, али и за читаву Србију. Пећиначка локална самоуправа већ неколико година подржава напоре на очувању последње престонице српских деспота, међу којима је и Међународни археолошки волонтерски камп, који на неки начин представља први корак ка очувању овог бисера наше историје” – рекао је први човек пећиначке општине.

Током протеклих десетак дана млади из Јапана, Италије, Белгије, Мексика, Русије, Француске и Србије, успели су да очисте прилаз северној кули тврђаве, а ових дана раде на уклањању растиња са самих зидина. Како нам је рекао Перица Одобашић, археолог и председник Удружења „Зелени поглед“ очишћено је преко 50 ари, што је импресивно за тако кратак период.

“Заиста сам презадовољан темпом рада, а на то свакако утиче и добро расположење које влада међу камперима. Из године у годину наши кампови су све посећенији, а ефекти све видљивији. Током претходних кампова уклоњено је дрвенасто растиње око и на самој тврђави, које уз повремену интервенцију више не расте. Остаје трава, зељасто растиње и пузавице, којима се бавимо на овом кампу. Наравно, природа је неумољива, али сваке године је све лакше и лакше. Оно што је важно то је да су наши кампови припрема за неки од наредних кампова, који ће бити, ако наставимо да радимо овим интензитетом, прави археолошки истраживачки рад. Волонтери су свесни тога, а ми их сваки пут упознајемо са историјом и вредности тврђаве Купиник, као и са резултатима досадашњег рада” – изјавио је Одобашић.

Током разговора са волонтерима било је више него очигледно да сваког од њих интересује историја и природа, а да се на овакве кампове пријављују пре свега јер желе да помогну у очувању културно-историјског и природног добра. На то нам је указала и Марина Ескина из Москве, која воли да борави у природи и помаже локалној заједници, а током кампа, како каже, стиче и нове пријатеље.

Рафаел Тарга из Париза, желео је пре свега да упозна Србију и открије њене лепоте, а да при томе уради нешто корисно.

“Ово је прилика да упознам природне лепоте и културно-историјске бисере ваше земље, а камп је свакако добра замисао, јер радимо у добром расположењу, дружимо се и упознајемо једни друге. Имамо још доста времена да упознамо лепоте Србије, јер смо млади” – поетичан је Рафаел.

Током паузе протеклог викенда, волонтери су били у прилици и да упознају туристичку руту општине Пећинци - од Купинова до Пећинаца, а како нам је рекла Љубица Бошковић директор пећиначке Туристичке организације потрудили су се да младим волонтерима прикажу лепоте наше општине, како би сами схватили и на најлепши начин доживели слоган ТО "Предео где природа грли историју". Пут су затим наставили ка Крчединској ади у општини Инђија, која спада у ред дестинација "Најлепше из Срема”.

Археолошки међународни волонтерски камп „Купиник 2018“ организује Удружење грађана „Зелени поглед“ из Купинова, а суорганизатор су Млади истраживачи Србије. Камп се и ове године одржава под покровитељством Општине Пећинци и Министарства омладине и спорта, а логистичку подршку организацији Кампа пружа и Туристичка организација општине Пећинци. Археолошки камп у Купинову завршава се 15. септембра.

Календар

Кликните на означено поље за детаље