Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Субота, 25. Август 2018.

Волонтери у служби природе

Повратак

Волонтери у служби природе
Волонтери у служби природе

Међународни еколошки волонтерски камп „Обедска бара“, који је ове године окупио 11 младих волонтера из шест земаља почео је у понедељак, а младе волонтере, који неуморно раде на рашчишћавању вегетације из Специјалног резервата природе Обедска бара, током протекле недеље посетио је председник Општине Пећинци мр Жељко Трбовић, који је том приликом, током разговора са волонтерима, истакао значај овог кампа.

„Еколошки камп и волонтерски рад ових младих људи има вишеструк значај. Са једне стране они раде један пре свега хуман и значајан посао, а са друге стране упознају се, како међусобно, тако и са природним и културним вредностима наше општине. Надам се да ће из Купинова понети лепе утиске и да ће можда и наши млади бити у прилици да посете њихове земље, јер међусобно упознавање, размена искустава, традиција и обичаја за младе људе је од непроцењивог значаја“ – рекао је први човек пећиначке општине.

Волонтери су током протеклих дана радили на уклањању и спаљивању дрвенастог растиња у делу корита Обедске баре испод колоније птица. Како нам је рекао Перица Одобашић, један од организатора, Еколошки камп има за циљ пре свега стварање услова за повратак птица мочварица, а за ових двадесетак година очишћене су велике површине и претворене у влажне ливаде, које су постале повољна места за мрест риба, репродукцију водоземаца и гмизаваца, као и за опстанак бројних врста зељастих биљака, што је за последицу имало повратак неколико врста птица које су својевремено напустиле ово станиште

„Сама чињеница да се у последњих неколико година вратио најпре црни Ибис, после више од 60 година од када је нестао са Обедске баре, затим чапља кашикара после 30 година, као и да се вратио бели Ибис, познат под називом чапља говедарка, после више од 130 година, говори у прилог овог Кампа и вредности рада преко преко 350 волонтера из 20 земаља света, као и бројних волонтера из Србије” – казао је Одобашић.

Поред рада на чишћењу простора испод колоније птица, волонтери су рашчишћавали и спаљивали остатке грања и дрвенастог растиња и испод купинске Етно куће и моста „Зеленог погледа“ преко канала Вок, у непосредној близини средњевековне тврђаве Купиник, где смо их затекли приликом посете.

Насмејани млади људи вредно су радили, а како су нам рекли поред природе, одушевили су их и људи. Натсуми Мишио из Јапана први пут је у Србији и каже да јој је забавно да ради овај посао.

„Ово место се јако разликује од места одакле ја долазим, из Токија. Јако ми се допада природа, као и људи. Са задовољством волонтирам, јер на овај начин помажемо једни другима“ – рекла је Натсуми.

Михаил Држењин који долази из Русије већ трећи пут је у Србији и до сада је посетио Београд и Нови Сад а у Крушевцу је био учесник два кампа.

„Трудим се да сваке године посећујем овакве кампове јер волим да помажем људима али и да склапам пријатељства из различитих земаља, да разменимо обичаје итрадицију. Ми, Руси и Срби, имамо доста тога заједничког, али овде су и други људи из различитих земаља, других култура, ивеома је занимљиво сагледати ствари из њихове перспективе“ – изјавио је Михаил.

Прилику да се упозна гостопримством Купинаца, одмах по доласку имао је Торга Ежџан из Турске, који је први пут у Србији, али и први пут ван своје земље.

„Пре него што смо дошли у овај камп, седели смо у локалном кафеу у Купинову. Био нам је потребан телефон да позовемо Јовану, нашег камп лидера и затражили смо од њих. Били су веома предусретљиви и уступили нам телефон, тако да смо успели да ступимо у контакт са Јованом“ – рекао је Торга.

21. Међународни волонтерски еколошки камп “Обедска бара” траје до 2. септембра, а и ове као и претходних година реализују га Удружење грађана „Зелени поглед“ из Купинова и Млади истраживачи Србије, под покровитељством Општине Пећинци и Министарства омладине и спорта Републике Србије, а партнери на пројекту су Туристичка организација Општине Пећинци, Покрајински завод за заштиту природе, Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине и ЈП Војводинашуме.

Календар

Кликните на означено поље за детаље