Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Недеља, 27. Мај 2018.

Морамо знати одакле долазимо, да бисмо знали куда идемо

Повратак

Морамо знати одакле долазимо, да бисмо знали куда идемо
Морамо знати одакле долазимо, да бисмо знали куда идемо

Треће Свињарско повечерје у Доњем Товарнику, којим су данас завршени Дани општине Пећинци, још једном је оживело традиционални начин живота свињара из доњег, такозваног свињског Срема. Шеснаест удружења жена из пећиначке и околних општина је, испред реплике свињарске колебе у дворишту ловачког дома, на прави начин представило традиционалну сремску трпезу, а такмичења у спремању свињарске таране и пуцању бичем су доказала да вештине сремских свињара нису још ишчилеле из свести локалног становништва.

Манифестацију је отворио први човек пећиначке општине мр Жељко Трбовић, који је нагласио да ова манифестација чува један део сремске традиције.

„Она нас подсећа на то како су некада живели сремски свињари, а где су живели подсећа нас реплика свињарске колебе изграђене у овом дворишту. Традицију морамо да чувамо, јер нам она говори ко смо, шта смо и одакле долазимо, а све то морамо знати да бисмо знали куда идемо и где желимо да стигнемо. Општина Пећинци је увек спремна да подржи овакве манифестације и тако ће бити и убудуће“ – рекао нам је председник Трбовић.

У забавном делу програма наступили су Фолклорно друштво „Извор Доњи Товарник“, Певачка група „Свитац“, вокалне солисткиње Теодора и Дуња Радосављевић, млади рецитатори из товарничке основне школе и првакиње Србије у дечјем фитнесу из гимнастичког клуба Топ Џим, а све је својим препознатљиво шармантним водитељским стилом и бројним анегдотама о Срему и Сремцима зачинио Бошко Неговановић.

У такмичарском делу програма сви су дали све од себе, па жири није имао нимало лак посао.

Победу у конкуренцији за најбољи салчић однело је Удружење жена „Огарчанке“ из Огара, други најбољи салчић умесиле су жене из пећиначког удружење „Колевка Срема“, а трећа награда припала је гошћама из Голубинаца УЖ „Веселе Сремице“.

Најлепши штанд поставило је УЖ „Шимановчанке“, другу награду освојило је УЖ „Веселице“ из Деча, а трећом наградом у овој категорији одлично је стартовало новоосновано удружење „Лепота Ашање“.

„Огачанке“ су припремиле и најукуснију тарану. Другопласиране у припремању овог традиционалног свињарског специјалитета биле су „Шимановчанке“, а да се добра тарана не припрема само у пећиначкој општини доказале су гошће из суседне сурчинске општине УЖ „Сурчинке“, које су освојиле треће место.

Највеће интересовање посетилаца привукло је такмичење у пуцању бичем, тим пре што се старом мајстору ове вештине Стевану Видовићу Брици и његовом шегрту Игору Кресојевићу супротставила једна припадница лепшег пола – чланица УЖ „Вогањуше“ Јасмина Сека Свилар. Иако је било потпуно јасно ко суверено влада бичем, стари шерет Брица и његов ученик препустили су прво место дами и тако доказали да у Срему каваљерство није умрло.

На крају су сви били задовољни јер се, у складу са сремачким гостопримством, све завршило традиционалном сремачком вечером за све учеснике и госте манифестације, а најзадовољнија је била Лепосава Степановић, председница домаћег удружења жена „Сунчев цвет“ које је ове године први пут на себе прузело главни терет организације Свињарског повечерја.

„Ја сам презадовољна. Сада, када смо манифестацију привели крају није ми жао труда који смо чланице нашег удружења и ја уложиле у организацију овог догађаја, јер сада видим да је вредело. Наравно, од Општине и Месне заједнице смо добили подршку каквој се ни надали нисмо. Ово је прва манифестација коју смо организовале и успеле смо“ – није крила ни понос ни умор Лепа Степановић.

Календар

Кликните на означено поље за детаље