Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Среда, 18. Април 2018.

Терапијско јахање – емотивна и психолошка подршка

Повратак

Терапијско јахање – емотивна и психолошка подршка
Терапијско јахање – емотивна и психолошка подршка

Корисници услуга Дневног боравка за децу и младе са сметњама у развоју у Суботишту прошле недеље су први пут били на терапијском јахању у Коњичком клубу „Бојчин“ у Прогару. Терапијско јахањеје специфичан вид терапије уз помоћ животиња који је намењена деци и одраслима са различитим телесним, емоционалним, когнитивним исоцијалним проблемима, а у нашој општини се реализује у оквиру пројекта „Терапијско јахање као подршка укључивању особа са инвалидитретом у свет спортско-рекреативнихактивности“, чији је носилац Удружење „Социо-екологично“ из Деча, уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Биљана Јовичић, директорка пећиначког Центра за социјални рад који је пружалац услуга у Дневном боравку, каже да су деца изузетно добро реаговала на први контакт са коњима, као и да им је пријао одлазак у природу.

„Ми смо овај вид терапије препознали као могућност да корисници услуга Дневног боравка побољшају когнитивне и социјалне вештине, као и емоционално стање и већ током првог дружења са коњима позитивни ефекти су видљиви“ – изјавила је Биљана Јовичић.

По речима председнице Удружења „Социо-екологично“ Ружице Мркаљ, терапијско јахање је као метода већ признато у развијеним земљамаи користи се код великог броја дијагноза.

„Најчешће суу питању аутизам, Даунов синдром, церебрална парализа, мултипла склероза, развојне дисфазије (проблем с говором), оштећење вида и слуха, проблем са учењем и концентрацијом, поремећаји понашања, хиперактивност, проблеми у развоју моторике, анксиозност и фобије, посттрауматски синдром, оштећења кардиоваскуларног система и стрес. Контакт са животињама је изузетно снажноискуство за свакога, а посебно за децу, која са коњем остварујутолико дубоку и присну везу, да заборављају на своје тешкоће и проблеме. У том смислу, терапијско јахање представља и снажну емотивну и психолошку подршку“ – рекла нам је Ружица Мркаљ и додала да ће пројекат трајати до краја јуна, а да ће деца укључена у пројекат, међу којима су и корисници услуга Дневног боравка, једном недељно ићи на терапијско јахање.

Она је подсетила да још увек има слободних термина и позвала родитеље деце са сметњама у развоју из пећиначке општине, који желе да пробају овај вид терапије, да се јаве Удружењу „Социо-екологично“ путем телефона 062/575-298.

Календар

Кликните на означено поље за детаље