Greenfield локације
Компанија Бош је, на основу података из Министарства финансија Републике Србије, на осмом месту на листи 15 највећих извозника у Србији. Фабрика за производњу система брисача за аутомобиле у Шимановцима, пет година од отварања континуирано бележи двоцифрен раст производње и запослених, саопштено је јуче на годишњој конференцији за медије одржаној у фабрици Бош у Шимановцима, највећој фабрици ове компаније за производњу система брисача у Европи.
“У годинама које долазе очекује се даљи развој у Србији. У складу с тим смо значајно увећали улагања у производне капацитете, у активности у области информационо-комуникационих технологија, као и у повећање броја запослених. Ширење програма дуалног образовања биће један од приоритета наредне године” – нагласила је генерална директорка компаније Бош у Србији Јованка Јовановић.
Конференцији су присуствовале и председница општине Пећинци Дубравка Ковачевић Суботички и Споменка Ракић, директорка пећиначке средње тахничке школе, у коју је програм дуалног образовања уведен управо захваљујући сарадњи са компанијом Бош и са Немачком организацијом за међународну сарадњу (ГИЗ). Бош је запослио већ другу генерацију од десет дипломаца образовног профила индустријски механичар, а ове године је у пећиначкој техничкој школи први пут уведен и профил електричар.
„За нас као локалну самоуправу компанија Бош је вишеструко значајна. С једне стране, ова компанија у шимановачкој фабрици упошљава преко хиљаду радника, а захваљујући пројекту дуалног образовања већ две генерације индустријских механичара су добиле посао одмах по завршетку школовања. С друге стране, то што је компанија светског реномеа попут Боша одлучила да послује у нашој општини изузетна је препорука свим потенцијалним инвеститорима“ – изјавила је прва жена пећиначке општине.
Бош је до сада на тржиште Србије уложио преко 52 милиона евра, од чега је само у 2016. години компанија уложила 10 милиона евра, а број запослених је утростручен за три године.
Компанија Босцх Србија је у 2016. години остварила приход од 20,7 милијарди динара (168,2 милиона евра), укључујући интерне испоруке повезаним предузећима. У истој години продаја трећим лицима у Србији износила је 4,7 милијарди динара (38,4 милиона евра).