Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Петак, 8. Април 2011.

Образовање за све

Повратак

Образовање за све
Образовање за све

     У Сали Културног центра Пећинци, у петак је одржана трибина „Образовање за све“, као део медијске кампање за промоцију инклузивног образовања. Локална координаторка Кампање за инклузивно образовање, Слађана Бујила, каже да је инклузивно образовање укључивање деце са посебним потребама и другачијим захтевима у односу на другу децу у редован систем образовања, тако што се модификује постојећи план и програм, како би деца брже напредовала.

     Драгана Станић, учитељица у основној школи „Слободан Бајић Паја“, која већ има искуства са овим програмом нам је рекла да је почетак имплементације инклузивног образовања био тежак. „На почетку је била потребна упорност учитеља да се деци објасни, како је неким њиховим вршњацима потребна помоћ и како им та помоћ много значи. Касније то све иде лако. Више није потребно постављати никакве захтеве пред децу, јер она и сама виде да је некоме потребна помоћ и радо је пружају, тако да касније све иде само од себе“ – рекла нам је Драгана Станић.

     На трибини у Пећинцима су учествовале и фацилитатор за подручје Срема, Соња Париповић и просветна саветница из Школске управе Нови Сад, Соња Миладиновић. По речима Соње Париповић, досадашња искуства са оваквим трибинама су позитивна и ни на једну се није одазвало мање од 100 учесника. „Наш је циљ да људе информишемо о свему што се дешава у овој области и кад је у питању законска регулатива и када је у питању практична настава. Укључујемо све људе који већ имају неко искуство из области инклузивног образовања, али и родитеље и педагошке асистенте, као и све остале који могу да поделе своја искуства у овој области. За сада људи врло добро реагују“ – рекла је Соња Париповић.

     Каква је законска регулатива по питању инклузивног образовања, питали смо Соњу Миладиновић из Школске управе Нови Сад. „Држава је на основу искустава из праксе креирала закон, који подржава упис сваког детета у образовни систем и право сваког детета да добије подршку, било да се ради о детету које има сметње у развоју, било да се ради о даровитом детету. Ново је да не мора свако дете, у сваком тренутку, све да зна на исти начин, већ је сваком детету омогућено да учи својим темпом и на свој начин, а све то доводи до тога, да наставник на часу мора да ради квалитетно и креативно“ – рекла нам је Соња Миладиновић.

Календар

Кликните на означено поље за детаље