Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Четвртак, 15. Јун 2017.

Направљени први кораци ка енергетској ефикасности

Повратак

Направљени први кораци ка енергетској ефикасности
Направљени први кораци ка енергетској ефикасности

Данас је у згради Општине Пећинци, у организацији Електротехничког факултета Универзитета у Београду и Регионалне развојне агенције Срем, одржан “Инфо дан” посвећен пројекту "Подршка развоју тржишта малих модуларних система даљинског грејања и хлађења".

Циљ овог пројекта је подршка развоју тржишта малих модуларних система за грејање и хлађење на бази обновљивих извора енергије у градовима и општинама југоисточне Европе, а двосатној едукацији су присуствовали привредници, представници локалне самоуправе, јавних предузећа и установа и пољопривредни произвођачи – сви који имају потребу за ефикаснијим и јефтинијим начином грејања и расхлађивања простора, које уз то смањује негативан утицај на животну средину.

Руководилац Пројекта проф. др Никола Рајаковић са Електротехничког факултета рекао нам је да су модуларни системи грејања засновани на обновљивим изворима енергије, пре свега на биомаси, али да користе и геотермалне изворе, топлотне пумпе, соларну енергију...

“Модуларни системи имају широку примену и могу да се користе за грејање и хлађење од најмањих до највећих простора. Тако мреже које ми развијамо могу да се користе, на пример, за неколико умрежених домаћинстава у једном селу, за јавне објекте или за део града и то на економски неупоредиво исплативији и енергетски ефикаснији начин” – рекао је Рајаковић и нагласио да у комбинацији са термичком изолацијом објекта модуларни системи могу да донесу уштеду од преко 50 одсто у односу на тренутну просечну потрошњу у Србији.

Општина Пећинци је већ направила прве кораке ка рационалнијем коришћењу енергије, а са досадашњим успесима пећиначке општине на пољу енергетске ефикасности госте је упознала Јелена Мићић, координатор општинског пројектног тима, која је навела да према Закону о ефикасном коришћењу енергије,општина Пећинци није обвезник система енергетског менаџмента, јер ту спадају органи јединице локалне самоуправе са преко 20.000 становника, али да без обзира на то користи, у складу са могућностима, све ресурсе и средства како би допринела развоју енергетике.

“Захваљујући средствима која смо обезбедили на конкурсима код Републике и Покрајине, успешно смо реализовали неколико пројеката из области енергетске ефикасности. Реконструисали смо јавну расвету у Шимановцима, где смо постојеће светиљке заменили светиљкама са штедљивим изворима светлости и уградили систем за управљање јавном расветом са припадајућом опремом. У основној школи у Доњем Товарнику смо реализовали два пројекта, у оквиру којих је постојећа столарија замењена ПВЦ столаријом, постављена термоизолација у таванској конструкцији, а постојеће светиљке су замењене светиљкама са штедљивим изворима енергије. У основној школи у Обрежу смо реализовали пројекат изградње нове котларнице на биомасу са инсталацијом централног грејања, а у фази реализације су нам пројекти комплетне реконструкције зграде Дома здравља „Др Драган Фундук“ у Пећинцима и израде термоизолационе фасаде и замене постојећег котла за централно грејање котлом на пелет у основној школи у Доњем Товарнику. Осим тога, већ смо сопственим средствима припремили техничку документацију за санацију зграде и адаптацију унутрашње расвете у основној школи у Пећинцима и сада чекамо да се распишу конкурси за доделу средстава на које ћемо аплицирати са припремљеном документацијом” – навела је Јелена Мићић и додала да ће пећиначка локална самоуправа и у будућности радити на томе да се у што већој мери ослања на обновљиве изворе енергије, а у што мањој мери на исцрпиве ресурсе.

Календар

Кликните на означено поље за детаље