Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Среда, 2. Фебруар 2011.

Нови корак ка инклузији

Повратак

Нови корак ка инклузији
Нови корак ка инклузији

     Након иницијалног састанка 18. јануара, на којем се општина Пећинци практично укључила у пројекат „Образовна инклузија Рома“, који се финансира из ДИЛС/РЕФ програма, са циљем што потпунијег обухвата ромске деце, како би им се обезбедило једнако образовање као и осталој деци, на састанку одржаном 2. фебруара у општини Пећинци, ментору програма Љиљани Јосић представљени су резултати анализе која је у међувремену спроведена на територији ове општине.

     Циљ анализе, коју су заједнички израдиле локална самоуправа, образовне институције и ромска невладина организација „Романо англунипе“, био је да се сагледају конкретни проблеми и потребе на локалу. Овај пресек тренутног стања показао је какво је образовање ромске деце у општини Пећинци, колико је ромске деце ван система, а колико уписане деце напусти школовање у току школске године.

     По речима Љиљане Јосић следећи корак је израда Нацрта локалног акционог плана образовања Рома и предлог пројеката, који из тог плана произилазе. „Већ из приоритета и основних проблема, који ће бити дефинисани Локалним акционим планом, видеће се и активности којима ће се пројекти бавити. Као и у већини општина у Србији и у општини Пећинци, највећи проблем је неједнак квалитет образовања ромске деце. Наиме, у школама се од ромске деце и не очекују нека постигнућа, а како је у старту само очекивање наставног кадра мање, ромска деца се некако „провуку“ прва четири разреда. Међутим, када стигну у пети разред, који је и иначе тежак за сву децу, јер су Наставни план и програм захтевнији, ромска деца углавном нису у могућности да иду даље. Управо због тога сваки пројекат који финансира ДИЛС/РЕФ програм, мора пре свега да покрије тај потпуни обухват ромске деце - њихов упис у предшколски припремни разред и у основну школу, смањење њиховог „осипања“ из образовног система на минимум, заустављање сегрегације тамо где је има и спречавање да до ње дође тамо где је нема, а све то уз неговање културног идентитета“ – каже Љиљана Јосић.

     Она је додала и да ће средства за реализацију пројеката по једној општини бити у просеку 3,5 милиона динара, али да ће то зависити и од квалитета кандидованих пројеката и да је могуће да ће неке општине, које у фази прикупљања података нису показале неке посебне резултате, саме себе дисквалификовати из овог програма. Оценила је да је општина Пећинци урадила јако квалитетну анализу података и да очекује да ће из тога произаћи и једнако квалитетни пројекти.

Календар

Кликните на означено поље за детаље