Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Уторак, 23. Август 2016.

Заштита животне средине – корист за локалну заједницу

Повратак

Заштита животне средине – корист за локалну заједницу
Заштита животне средине – корист за локалну заједницу

Окупљањем учесника у Етно кући у Купинову 21. августа почео је 19. Међународни волонтерски еколошки камп „Обедска бара“, у оквиру којег је у протекле две деценије близу 300 волонтера из 20 земаља света и велики број волонтера из Србије радило на чишћењу вегетације из Специјалног резервата природе Обедска бара и стварању влажних ливада и отворених водених површина, које су предуслов за повратак птица мочварица.

Камп реализују локално Удружење грађана „Зелени поглед“ и Млади истраживачи Србије, под покровитељством Министарства омладине и спорта Републике Србије, Покрајинског секретаријата за градитељство и заштиту животне средине, Општине Пећинци, ЈП Војводинашуме и Покрајинског завода за заштиту природе.

Ове године у раду кампа учествује седам волонтера из Француске, Чешке, Шпаније, Белгије и Јапана, као и три волонтера из Србије, који су због лоших временских услова данас први пут имали прилику да изађу на терен, где су на потесу испод купинске Етно куће чистили простор око средњевековне тврђаве Купиник и моста „Зеленог погледа“, који је ово удружење изградило прошле године преко канала Вок.

Како нам је рекао један од организатора Кампа, председник „Зеленог погледа“ Петар Одобашић, Камп је током протекле две деценије остварио значајне резултате.

„За ових двадесетак година очишћене су велике површине и претворене у влажне ливаде, које су постале повољна места за мрест риба, репродукцију водоземаца и гмизаваца, као и за опстанак бројних врста зељастих биљака, што је за последицу имало повратак неколико врста птица које су својевремено напустиле ово станиште. Међу птицама које су се вратиле су и црни ибис и чапља кашикара, а како је наш камп део ширег дугорочног пројекта санације и ревитализације Обедске баре који носи назив “Повратак ибиса”, сама чињеница да се црни ибис ове године вратио у Обедску бару у потпуности потврђује оправданост овог пројекта“ – каже Одобашић.

По његовим речима, захваљујући волонтерима из иностранства Обедска бара,њена лепота и значај постали су препознатљиви широм света, а посебна пажња у реализацији Кампа посвећена је бенефитима локалне заједнице.

„Исхрана учесника организована је, као и претходне три године, ангажовањем домаћице из села да припрема оброке, а намирнице се купују у локалу, од самих произвођача. Циљ нам је да се највећи део одобрених средстава потроши управо у локалној средини и да на тај начин локалном становништву покажемо да од заштите животне средине и развоја туризма може имати значајну корист“ – објаснио је Одобашић.

Еколошки камп ће са радом завршити 3. септембра.

Календар

Кликните на означено поље за детаље