Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Уторак, 12. Јул 2016.

Прва генерација индустријских механичара потписала уговоре о раду

Повратак

Прва генерација индустријских механичара потписала уговоре о раду
Прва генерација индустријских механичара потписала уговоре о раду

Прва генерација образовног профила „Индустријски механичар“ која је у јуну успешно завршила школовање у Техничкој школи „Миленко Веркић Неша“ у Пећинцима потписала је данас уговоре о запослењу са компанијом Бош Србија. Трогодишњи профил „Индустријски механичар“ уведен је у пећиначку средњу школу у оквиру пројекта „Реформа средњег стручног образовања у Србији“ Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ и Министарства просвете науке и технолошког развоја РС, а у сарадњи са са Локалном самоуправом у Пећинцима. Свих 10 ученика који су уписали овај профил већ од половине јула почеће да раде у фабрици за производњу система брисача компаније Роберт Бош д.о.о. у Шимановцима где су током две године свог школовања обављали практичну наставу.

Свечаности су, поред матураната и њихових родитеља, присуствовали представници ГИЗ-а, компаније Бош Србија, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, као и техничке школе у Пећинцима и Опшине Пећинци.

Генерална директорка компаније Бош Србија Јованка Јовановић истакла је да је Бош је био пионир увођења трогодишњег програма двојног образовања уз подршку ГИЗ-а, Министарства просвете и локалне самоуправе у Пећинцима: „Ово је прва општина и прва школа у Србији у којој је уведен овакав систем образовања. У овај пројекат смо кренули 2014. године, када смо препознали да на тржишту постоји недостатак за позицију индустријски механичар. Данас су ученици су добили уговоре о раду на неодређено време и спремни су да преузму радне задатке“, рекла је Јовановић. Она је изразила наду да ће овај програм који је имплементиран у пећиначкој средњој школи, бити примењен и у другим техничким школама, првенствено са нагласком на трогодишњи програм двојног образовања који даје много могућности ученицима.

Руководилац Радне групе за средње стручно образовање Министарства просвете науке и технолошког развоја Радован Живковић указао је на чињеницу да се у школама широм Србије тренутно образује више од 1000 ученика по моделу кооперативног образовања у сарадњи са бројним компанијама. „Надам се да ће сјајан пример из Пећинаца, односно запошљавање ових младих људи одмах по завршетку школе, утицати да и наредне године, када очекујемо да једна велика генерација заврши школовање по овом моделу, имамо овако добар резултат.“

Ен-Катрин Хеншел, вођа тима ГИЗ пројекта “Реформа средњег стручног образовања у Србији” нагласила је да кооперативно образовање у Немачкој има дугу традицију, а да у Србији за многе још увек представља нови пут. „У Немачкој имамо одлична искуства са овим видом образовања и огромна већина ученика на овај начин одмах налази посао. Посебно ми је задовољство што се и Србија определила да крене тим путем и што је овакав резултат. Ово није посебан дан само за ученике већ и за компанију Бош која добија раднике који су оспособљени управо за рад прилагођен њиховим условима,“ рекла је Хеншел. Она је најавила сарадњу са 15 школа у Србији у новој школској години и рад са нових 400 ученика који су се за наредну годину определили за неки од образовних профила по кооперативном моделу. „Сматрамо да је то изузетан успех и наставићемо сарадњу са досадашњим партнерима, а очекујемо да ће у школској 201717/18. години бити уведени и нови профили. Ми не покушавамо да спроведемо немачки модел већ креирамо и заједнички развијамо српски модел кооперативног образовања са елементима дуалног образовања,“ истакла је Хеншел.

Председница Општине Пећинци Дубравка Ковачевић Суботички наводи да је управо обележена обележена најважнија етапа пројекта. „Запошљавање младих људи у компанији Бош у којој су и похађали практичну наставу је управо оно због чега је кооперативни модел образовања значајан – креирамо квалификоване кадрова засноване на стварним потребама привреде и тако можемо да одговоримо на захтеве послодаваца и обезбедимо посао младим људима са наше територије. Тиме стварамо услове да млади остану у својој општини, уместо да у потрази за послом одлазе у веће градове. Ми као локална самоуправа увек ћемо бити спремни да подржимо овакав приступ, јер нам је интерес да децу школујемо за посао, а не за евиденцију Националне службе за запошљавање“, рекла је прва жена пећиначке општине.

Директорка Техничке школе „Миленко Веркић Неша“ у Пећинцима сматра да је будућност школовања у кооперативном образовању са елементима дуалног система, јер се ученици обучавају у реалном радном окружењу где стичу важне социјалне компетенције и такозвани предузетнички начин размишљања и на тај начин постају спремни за послове који их чекају али и мотивисани да својим идејама и иновацијама допринесу квалитету производње.

------

Трогодишњи профил индустријски механичар уведен је први пут у Техничкој школи „Миленко Веркић Неша“ у септембру 2014. године у оквиру јавно-приватног партнерства између општине Пећинци, компаније Роберт Бош д.о.о и ГИЗ-а. Конципиран је тако да оспособљава ђаке да након завршеног школовања могу да обављају превентивно и корективно одржавање индустријских машина, праћење рада индустријских машина, као и спровођење машинске обраде једноставних делова и монтажу подсклопова индустријских машина. Настава се одвија по кооперативном моделу који примењује елементе дуалног образовања прилагођено условима у Србији. Концепт практичне наставе за профил индустријски механичар који се школује у овој пећиначкој средњој школи јединствен је у Србији и подразумева извођење практичне наставе у компанији 3 месеца у континуитету у другој години школовања, а два пута по три месеца у трећој, завршној години школовања.

Календар

Кликните на означено поље за детаље