Greenfield локације
Општинско веће општине Пећинци је 13. маја дало сагласност на предлог Програма рада са финансијским планом за 2016. годину новоосноване Јавне установе „Спортски центар“, у чијој надлежности су два значајна спортска објекта – спортска хала у Доњем Товарнику и балон салау Спортском центру “Сувача“у Пећинцима.
Вршилац дужности директора ЈУ „Спортски центар“ Томислав Ћирковић каже да су Програмом предвиђена улагања у опремање објеката у надлежности „Спортског центра“, али и максимална искоришћеност ова два објекта у реализацији спортских такмичења, као и рекреативних и едукативних садржаја.
„Програм који је данас усвојен предвиђа могућност субвенционисаног коришћења спортске хале у Доњем Товарнику и балон сале на „Сувачи“ за све спортске клубове чланове Спортског савеза „Развој спортова“, образовне установе и удружења грађана са територије општине. У нашим објектима ће спортске активности реализовати 32 спортска клуба, три основне и средња техничка школа, као и бројна удружења грађана. На тај начин ћемо постићи максималну искоришћеност капацитета, а значајан број грађана наше општине, посебно младих који јесу центар нашег интересовања, окупљаће се око наше установе и неће морати у зимском периоду да изнајмљују спортске објекте у околним општинама, као што је то до сада био случај. Све ово ће, сигуран сам, за резултат имати здравију децу и омладину у нашој општини, а то је примарни циљ и нама као спортској установи и локалној самоуправи без чије подршке би све ово било немогуће остварити“ – изјавио је Ћирковић.
Већници су дали сагласност и на два стратешка документа: Стратегију безбедности саобраћаја на путевима у општини Пећинци за период од 2015. до 2020. године и Акциони план безбедности саобраћаја на путевима у општини Пећинци за период од 2015. до 2020. године. Ђорђе Врањеш из Пословног удружења „Србијатранспорт“ из Београда, који је руководио израдом нацрта ова два документа, каже да је у пећиначкој општини у последње три године знатно унапређен ниво безбедности у саобраћају.
„На основу истраживања која смо вршили у протеклих неколико месеци дошли смо до закључка да су у претходне две до три године локална самоуправа и Савет за безбедност саобраћаја реализовали велики број превентивних активности – кампања, акција и рада са децом, што је према показатељима резултовало смањеним бројем погинуле и повређене деце, али и смањени бројем настрадалих пешака и бициклиста у саобраћајним незгодама“ – рекао је Врањеш.
Он је такође објаснио да су истраживањем утврђени и критични фактори у настанку саобраћајних незгода - времена и локације настанка и најчешћи учесници у саобраћајним незгодама.
„Примећено је, на пример да теретна возила учествују у чак 57% саобраћајних незгода, а да се незгоде са смртним исходом најчешће догађају између 18 и 19 часова. Ове податке ћемо проследити полицији и апеловати да појача контролу управо у периодима и на локацијама на којима се незгоде најчешће догађају, као и да појача надзор над најчешћим учесницима у саобраћајним незгодама, чиме ћемо значајно унапредити безбедност у саобраћају“ – нагласио је Врањеш и објаснио да посебно значајну улогу у превентивном деловању имају медији, без чије подршке нема ефикасног превентивног рада и трансфера знања.