Greenfield локације
Центар за социјални рад Пећинци јеу петак, поводом 25. новембра дана борбе против насиља над женама, у сали пећиначког дома здравља организовао трибину на којој је говорила Весна Станојевић, координаторка Саветовалишта против насиља у породици у оквиру којег функционишу Сигурне куће за смештај и психосоцијалну подршку женама и деци, жртвама породичног насиља.
Трибину је отворила председница Општине Пећинци Дубравка Ковачевић Суботички, подсетивши присутне да Општина Пећинци има потписан Протокол о сарадњи локалних институција и поступању у случајевима породичног насиља који омогућује бољу координацију и ефикаснији рад надлежних органа који раде са жртвама насиља у породици на локалном нивоу: од Центра за социјални рад, полиције и дома здравља, до локалне самоуправе и образовних установа, а представници ових институција су присуствовали трибини.
Директорка пећиначког Центра за социјални рад Биљана Јовичић истакла је да је још на састанку потписница протокола о сарадњи који је одржан почетком новембра договорено да се организује едукација жена о препознавању и спречавању насиља у породици. „Због тога нам је велико задовољство што нам је у гостима Весна Станојевић, и што ће она макар део свог огромног искуства из области породичног насиља поделити са женама пећиначке општине. Едукација жена и њихово оснаживање у настојању да не дозволе да трпе насиље је важна карика у ланцу решавања овог великог проблема, против којег треба да се боримо у току целе године и то је заједнички став свих потписника Протокола,“ рекла је Јовичић.
Говорећи о својим искуствима у раду са жртвама насиља, Весна Станојевић је истакла да је у Србији од почетка године до данас, у породичним свађама убијено 34 жене и 3 бебе што је податак који озбијно треба да нас упозори и да нам скрене пажњу да проблем морамо да решавамо и да се коначно договоримо како ће се то радити на локалном и на републичком нивоу. „Данашњом трибином желимо да покажемо да смо ми сви ту да пружимо подршку, да се укључимо и да не дозволимо да следеће године у ово доба не буде овако црна статистика. Држава треба да преузме обавезе за решавање проблема насиља у породици, али и појединци треба да преузму одговорност, јер смо можда сви заједно затајили када је ова тема у питању,“ изјавила је координаторка Сигурне куће. Она је изнела и податак да у оквиру Саветовалишта против насиља у породици постоје три сигурне куће, кроз које је од 2000. године прошло више од 1.650 жена и 1.590 деце.