Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Субота, 22. Август 2015.

Археолошки камп у Kупинову – заједничким снагама у дубине историје

Повратак

Археолошки камп у Kупинову – заједничким снагама у дубине историје
Археолошки камп у Kупинову – заједничким снагама у дубине историје

Учеснике другог Међународног археолошког кампа у Купинову, који улази у другу и завршну недељу трајања, посетили су председница Општине Пећинци Дубравка Ковачевић Суботички и њен заменик Зоран Војкић, са гошћом из Министарства омладине и спорта, помоћницом министра Снежаном Клашњом.

Општина Пећинци је партнер у реализацији неколико волонтерских кампова, који се тичу очувања животне средине и очувања културно-историјског наслеђа овог краја, какав је и овај археолошки камп.

„Радо подржавамо овакве активности, јер су њихови позитивни ефекти вишеструки. Поред својих основних циљева, овакви кампови су додатни садржај за младе, подстицај да се покрену, размењују искуства, мотивација да остану на селу и баве се руралним туризмом...“ рекла је председница општине Пећинци и додала да сваки учесник кампа постаје својеврстан амбасадор општине Пећинци у свом граду, а њихова лепа искуства најбоља препорука за нове посете пећиначкој општини.

Помоћница за омладину у Министарству омладине и спорта Снежана Клашња у општину Пећинци је дошла у циљу промоције волонтеризма и волонтерских кампова коју ово министарство спроводи у сарадњи са Младим истраживачима Србије, а у склопу акције Млади су закон.

„Министарство омладине и спорта подржава активизам и волонтеризам младих и ово је лепа прилика да и у општини Пећинци развијамо активности дефинисане Стратегијом за младе – поред волонтеризма, активизма и партиципације младих, да побољшамо положај младих у друштву подизањем запошљивости. Верујемо да ће и међународни партнери са којима смо у преговорима, препознати потенцијал региона Срема и учинити више да се побољша запошљивост младих“, навела је Клашња, која се овом приликом састала и са руководством општине Пећинци са којима је разговарала на тему развоја омладинске политике. „Веома смо задовољни разговорима и досадашњом сарадњом, а сигурно и будућом, јер видимо да је то општина која се развија, која има изузетне потенцијале за туризам и за развој омладинског предузетништва и да је то општина са сјајним лидерством.“

Према речима руководиоца теренских истраживања, археолога Петра Одобашића, овај камп је део археолошких истраживања почетих на овом подручју пре две године, које су део једног ширег пројекта у који су укључени Филозофски факултет у Београду, Катедра за археологију, Музеј Војводине из Новог Сада и Завичајни музеј из Руме.

„Волонтери су се прилично добро снашли након што су прегрмели прве дане у којима је било и жуљева од лопатања и копања,“ прича Одобашић и додаје да су, упркос мукама на почетку, волонтери много заинтригирани читавом причом. „Ми смо се потрудили да им обезбедимо услове да археологију доживе на прави начин. Надам се да ћемо, док траје камп доћи до слојева где ће се назрети објекти, те да ће имати прилику се баве и финијим радовима. До сада је пронађен релативно млађи материјал, из 17. и 18. века, што је период када су Турци отишли из ових крајева и када се овде интензивно живело. То је и период настанка ове етно куће. Нађени су углавном фрагменти керамике – посуда и ћупова, животињских костију, али и металних предмета – клинова, ексера, потковица, што је доказ једног интензивног живота у овом дворишту у последњих 300 година. Наредних дана, доћи ћемо до дубљих слојева који су нетакнути“, прича Одобашић.

У овогодишњем кампу су две камп лидерке, Александра из Србије и Мариана из Мексика, које се брину о свакодневним активностима и потребама волонтера. Оне су сложне да је окупљена група волонтера веома компактна и да се рад одвија у пријатељској и стимулативној атмосфери. То потврђује и Марина, волонтерка из Барселоне: „Мислила сам да је камп у много већем месту, али сам се одушевила када сам видела Купиново. Окружено је шумом и то ми се јако допада. Природа је дивна, као и људи који су нас овде дочекали.“

Археолошки камп у Купинову организују Млади истраживачи Србије као део пројекта Млади су закон Минстарства омладине и Спорта. Бојан Бероња, координатор међународне размене волонтера Младих истраживача Србије, истиче да је археолошки камп у Купинову један од 30 кампова који се реализују кроз програм Млади су закон и да представља наставак заједничке активности са Општином Пећинци, чији је циљ промоција и очување културно-историјског наслеђа овог краја, али и пружање помоћи у уређењу остатака средњевековне тврђаве Купиник што води унапређењу туристичке понуде.

Ове године, у ахреолошком истраживању локалитета у дворишту Етно куће у Купинову, учествује осам страних волонтера из Мексика, Шпаније, Француске, Турске, Кореје и Пољске и троје волонтера из Србије, а под стручним вођством археолога Петра Одобашића и историчарке уметности и документаристе Иване Илић.

Календар

Кликните на означено поље за детаље