Republika Srbija Општина Пећинци
Autonomna Pokrajina Vojvodina Општина Пећинци
Општина Пећинци
Среда, 27. Мај 2015.

Јавно-приватно партнерство на делу

Повратак

Јавно-приватно партнерство на делу
Јавно-приватно партнерство на делу

У Пећинцима је 27. маја одржана презентација кооперативног модела образовања и школовања за занимање индустријски механичар у Техничкој школи „Миленко Веркић Неша“ у Пећинцима. Наиме, пећиначка средња школа другу годину заредом уписује ученике и ученице на трогодишњи образовни профил индустријски механичар који је уведен у оквиру јавно-приватног партнерства компаније Роберт Бош и Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ. Профил је развијен по кооперативном моделу образовања заснованом на елементима немачког дуалног система, прилагођеног условима у Србији, рекли су представници ГИЗ-а Иван Стојановић и Марија Костић. Од њих, и представника фабрике Бош у Шимановцима - супервизора и ментора Александра Ђујића, ученици осмих разреда пећиначке школе, њихови родитељи, наставници и директори, могли су да сазнају све што их занима у вези са знањима и перспективама за запослење које деца добијају уколико се определе за образовни профил индустријски механичар.

У име домаћина – општине Пећинци, госте и ученике поздравила је начелница Одељења за друштвене делатности Снежана Гагић. Она је сарадњу са Бош-ом и ГИЗ-ом оценила као веома добру, јер ученицима пружа још једну опцију приликом размишљања о томе у ком правцу да наставе даље школовање после мале матуре. Директорка Средње школе Споменка Ракић нагласила је предност профила који је иначе дефицитаран и веома атрактиван у свету и Европској унији и упознала присутне са чињеницом да је, за потребе овог профила, кроз партнерску сарадњу општине, Бош-а и ГИЗ-а школска радионица потпуно реновирана и прилагођена потребама практичне наставе у првој години школовања. На другој години школовања, ученици стичу практичне вештине у фабрици, кроз обуку на савременим машинама, о чему се стара ментор посебно задужен и обучен за рад са ученицима.

- Профил индустријски механичар је добар превасходно због тога што има већи удео практичног рада. У другој години ученици на пракси у фабрици проводе три месеца у континуитету, а у трећој години два пута по три месеца. Компаније су подржале овај пројекат, јер су им потребни ти профили, а деца која се добро покажу на пракси, имају шансу да добију посао. Ко хоће да настави школовање, може то да уради кроз полагање диференцијалних испита за четворогодишњу школу. Школа има право да упише 30 ученика за овај смер, Бош ће запослити 10, а остали посао могу добити у Агени, или некој другој фирми – рекао је Иван Стојановић и позвао девојчице да, уколико имају интересовања за занимање индустријски механичар, посете фабрику Бош 5. јуна када ће за њих бити организован „Дан за девојчице“ како би могле да упознају посао који их чека ако то буду желеле.

- Желимо да информације о тим профилима и занимањима буду подједнако доступне и дечацима и девојчицама - не желимо девојчице да убеђујемо за неко занимање, већ само да отклонимо предрасуде о томе ша су мушка, а шта женска занимања како би одлуку о томе шта ће да упишу донели на основу склоности и талената, а не на основу предубеђења – рекла је Марија Костић, и додала да посао индустријског механичара више није ни тежак ни прљав, не захтева физичку снагу већ прецизност и координацију покрета.

Календар

Кликните на означено поље за детаље